top of page

SREBRENICA BOŞNAK SOYKIRIMI ANILDI

Srebrenica Soykırmı'nın 22. yıldönümü nedeniyle Tüm ülke çapında Törenler düzenlendi. İstanbul'daki Törenlerin ilki 11. Temmuz 2017 salı sabahı Kartal'daki "Srebrenica Boşnak Soykırımı" anıtında yapıldı. Kartal Belediyesi, Bosna Sancak Kültür ve Tarih Vakfı ve Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından birlikte düzenlenen törene Kartal Belediyesi adına Başkan Yardımcısı Gökhan Yüksel, Bosna Sancak Kültür ve Tarih Vakfı Başkanı Prof. Dr. Elmas Orak, Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Muhammed Sancaktar ve İstanbul Anadolu Yakası Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Erdoğan Erden katıldılar. 

Şehitler adına bir dakikalık saygı duruşunu takiben okunan İstiklal Marşı ile başlayan törende Boşnak kökenli sivil toplum kuruluşları adına hazırlanan "22. Yılında Srebrenica Soykırımı bildirisini Vakfımız Mütevelli Heyeti Üyesi Sn. Hakan Kuş okudular. Bu bildiriye ilgili sayfadan ulaşabilirsiniz. CHP İstanbul Milletvekili Sn Dursun Çiçek'inde bir konuşma yaptığı anma dini tören ve şehidlerin ruhuna okunan dua ile devam etti. Takiben Kartal Belediye Başkanlığı ve Boşnak Sivil Toplum kuruluşları tarafından Srebrenica Boşnak Soykırımı Anıtı'na çelenk konuldu. Ayrıca bölgede faaliyet gösteren Avicenna Umut Hastanesi de anıta bir çelenk koydu.  

Srebrenica Soykırmı'nın 22. yıldönümünü anmak üzere ikinci program İstanbul Anadolu yakası Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlendi. Saat 20.00 de başlayan programda Pendik Bosna Parkı'nda toplanan çok sayıda Dernek üyesi otobüsler ile Kartal'a geldiler. Kartal girişinden Ankara Caddesi boyunda kortej halinde Türk bayrakları ve Srebrenica soykrımını anlatan pankartlar ile yürünerek Srebrenica Boşnak Soykırımı Anıtı'na gelindi. Şehitler için saygı duruşunu takiben İstiklal Marşı okundu. İstanbul Anadolu yakası Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Erdoğan Erden, Başkan Yardımcısı Muammer Ademoğlu ve Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Yüksel birer konuşma yaptılar. Geniş bir kitlenin katıldığı tören konuşmaların ardından helva dağıtıldı. 

Srebrenica Soykırmı'nın 22. yıldönümü anma törenleri kapsamı içinde  Bosna Sancak Kültür ve Tarih Vakfı ve Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından iki ayrı açık oturum düzenlendi. Vakfımız yönetim kurulu üyesi Doç Dr. Sedat Ziyade'nin moderatörlüğünü yaptığı ilk açık oturuma Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner ve gazeteci yazar Mete Çubukçu konuk olarak katıldılar. Saat 22.30'da başlayan ikinci açık oturuma Prof.Dr. Adem Fazlıoğlu moderatörlük yaparken, Soykırım Hukuku Uzmanı Gözde Kılıç Yaşin, Başbakanlık Balkan İşleri  Müşaviri (1993) Prof.Dr. Mustafa Kahramanyol, Tarihçi Yıldırım Ağanoğlu konuk olarak katıldılar. Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği terasında hazırlanan ortamda yapılan açıkoturumlar televizyondan canlı olarak yayınlandı.

Srebrenica Boşnak Soykırımı anmasının bir diğer için Vakfımız Başkan Yardımcısı Op. Dr. Mehmet Akif Göğüsgeren her yıl olduğu gibi bu yıl da Marš Mira'daydı. Vakfımızın ana destekçisi Marš Mira Türkiye bu yıl 172 kişi ile Marš Mira'ya katılan en büyük Bosna dışı grup olmayı başardı. 11 Temmuz günü Potočari'deki cenaze törenine katılan grubumuz 71 kurbanın defin töreninde de bulundu.  Vakfımız Mütevelli Heyeti Üyesi Üzeyir Sevdik de grubumuz içinde Marš Mira'ya katılarak söyleşiler gerçekleştirdi. Söyleşileri ilgili sayfalarda bulabilirsiniz.

bottom of page