top of page

SREBRENICA SOYKIRIMI

Doğu Bosna’da Sırbistan sınırında yer alan Srebrenica stratejik konumu ve doğal zenginlikleri yüzünden sürekli çatışmalara konu olmuş, tarihinde bir çok acılı döneme tanıklık etmiştir. Topraklarından çıkan zengin gümüş madenlerinden ismini alan Srebrenica, sahip olduğu tüm zenginliklerine ragmen, bugün barış ve özgürlükten yoksun, ismi; 11 Temmuz 1995 günü Sırpların işlediği büyük insanlık suçu, büyük soykırımla anılan yaşam ile ölüm arasında gidip gelen 20.yüzyılın kanlı mührünü üstünde taşıyan talihsiz bir kenttir.

Srebrenica’nın 11 Temmuz 1995 günü ‘’Bosna Sırp Cumhuriyeti Ordusu’’ ve beraberlerindeki Sırbistan İçişleri Bakanlığı desteğindeki Sırp çetnik çeteleri tarafından işgal edildikten sonraki bir hafta içinde yaşadığı Büyük Soykırım,tarih boyunca yaşadığı tüm acılarının toplamından büyüktür.

Komşuları Sırplar tarafından işlenen bu büyük insanlık suçu, sadece kıyıma uğrayan onbinlerce günahsız Srebrenica’lı insan için değil; başta  “Uluslarası Toplum’’ ve Birleşmiş Milletler olmak üzere tüm insanlık tarihi için de bir kara gündür. Bu kara gün, bu büyük suçun işlendiği tarih; dünya gündemini takip eden milyonlarca insan tarafından biliniyor olsa da, bu tarihten önce ve sonrasında Srebrenica ve çevresinde nelerin ve nasıl yaşandığını bilen insan sayısı çok azdır. Bu mütevazi çalışma okura derin tarih bilgisi ve analizi sunmak iddiasında olmayıp; bu trajedinin acısını yüreklerinde hisseden ilgili okura genel kültür düzeyinde, gerçekçi, güvenilir kronolojik bilgi aktarmayı hedefleyen bir derlemedir....

Srebrenica Soykırımı'nın 19 yılı anma etkinlikleri kapsamında Vakfımız tarafından hazırlanmış olan bu kitapçık Srebrenica'ya götüren günleri ve Soykırım'ı; Uygar Dünya'nın bu konudaki yaklaşımını ele almaktadır. Srebrenica Soykırımı kitabı Vakfımız'dan temin edilebilir.

bottom of page