top of page

MARŠ MIRA 2017 SONA ERDİ

Put Smrti/ Ölüm Yolu'nda yaşamını kaybeden binlerce Boşnak erkeğin anısına bir manifesto olarak yürünen Marš Mira/ Barış Yürüyüşü'nün 13.'sü 10 temmuz akşamı yürüyüş kolunun Potočari anıt şehitliğe ulaşması ile sona erdi. ABD'nin Bosna Hersek Büyükelçisi Maureen Cormack'ın da son bir kilometresini beraber yürüdüğü Marš Mira'nın son metreleri hüzün doluydu. Ağlamaklı gözler ile kolonun gelişini gözleyen şehid yakınları, bizleri sesizce bekleyen mezar taşları, 8372 adın yazılı olduğu granit levhalar ve ruhlara okunan fatiha hüzün ikliminin tamamlayıcılarıydılar.

Yürüyüş 8 Temmuz sabahı Nezuk'taki toplanma alanında yapılan törenler ile başlamıştı. Bu törenin en önemli konukları ve konuşmacıları her zaman olduğu gibi Srebrenica bölgesi kumandanı ve milli kahraman Naser Orič ve Srebrenica eski belediye başkanı ve Mars Mira Organizasyon Komitesi Başkanı Ćamil Duraković'ti. 

Marš Mira hakkında...

Sırpların Srebrenica'ya doğru hareketlenmelerinin başladığı 1995 Temmuzu'nun ilk günlerinde, NATO da hava akınlarını tartışıyordu.  Bunun en büyük sebebi, Bosna’daki Barış Gücü’nün Komutanı Fransız General Bernard Janvier’in karşı çıkmasıydı. Bu tartışmalar yaşanırken General Mladiç komutasındaki Sırplar 6 Temmuz 1995 sabahı Srebrenitsa’nın etrafındaki çemberi iyice daraltarak, tank ve top ateşiyle ağır bir bombardımana başladılar. 3 yıldan fazladır süren savaş tecrübesi 14 yaş ve üzeri erkeklere, Sırplar'a esir düştüklerinde başlarına ne geleceğini öğretmişti.  Sadece ölüm. Belli olmayan ise öldürürken hangi tekniği uygulayacaklarıydı. Yürüyebilecek kuvveti bacaklarında hisseden 14 yaş ve üzeri yaklaşık 15 bin erkek en yakın güvenli Bosna kenti Tuzla'ya doğru yürüyüşe geçtiler.

Kendi çabaları ile kaçışa geçen 15 bin erkeğin yaklaşık 3.500'ü Tuzla yakınındaki Sapna Belediyesi'ne bağlı Nezuk köyüne ulaşmayı başarırken, BM korumasını seçen 25 bin kişi arasındaki 2 bin erkekten kurtulan olmuyordu. 

Srebrenica Boşnak Soykırımı'nın 10. yılında, 2005'te Put Smrti, Ölüm Yolu'nun tersine yürünmesine karar verildi. Adına da Barış Yürüyüşü anlamına gelen "Marš Mira" denildi. Put Smrti/ Ölüm Yolu; binlerce Boşnak erkeğin her adımda sönen bir umut ışığı için yürümeye çalıştıkları bir güzergahtı. Marš Mira/ BarışYürüyüşü hayatlarını kaybedenleri anmak ve unutmamak adına, bu güzergahın tersine gidilen o insanların bir nevi geri dönüşünü temsil eden yürüyüş ve manifestodur. 

Bu yıl 13. Marš Mira yüründü. Kore'den Fransa'ya, İran'dan Kanada'ya dünyanın dört bir tarafından gelen yaklaşık 7 bin kişi Nezuk'tan Potočari'deki anıt şehitliğe yürüdüler. 8 Temmuz sabahı başlayan yaklaşık 100 kilometrelik yürüyüş 10 Temmuz akşamı sona erdi. Doğal engeller ve aşırı sıcak yürüyüşçülerin en önemli güçlüklerini oluşturdu. 

Marš Mira Türkiye bu yıl 172 kişiye ulaştı.

Marš Mira'da yürüdükten sonra bu kutsal yürüyüşü kendisine görev edinen bir grup gencin kurduğu Vakfımızın da yönetiminde yer aldığı Marš Mira Türkiye grubu 172 kişilik katılımcı ile Bosna dışından gelen en büyük grup olmayı başardı. Tahir Caner Beşok liderliğindeki "Marš Mira Türkiye" içinde Almanya'da yaşayan 18  kişilik bir Boşnak grubu da bu yıl yer aldı. Ayrıca ünlü rock şarkıcısı Haluk Levent'in fanlarından oluşan ve başkanlığını da Haluk Levent'in yaptığı AHBAP platformundan 19 kişilik bir grup da bizler ile birlikte bu sessiz yürüyüşe geldiler. Haluk Levent de son gün bizlere katıldı.

Marš Mira 2017'ye Vakfımız Başkan Yardımcısı Op. Dr. Mehmet Akif Göğüsgeren ve Mütevelli Heyeti Üyemiz Üzeyir Sevdik de katıldı.     

bottom of page