top of page

24. Mart 2016

Karar açıklandı !

ICTY : "Karadžić, soykırım suçu işledi."

Bosnalı Sırpların savaş dönemi lideri Radovan Karadžić insanlığa karşı suç işlemekten, 40 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

Karadžić kendisine yöneltilen 11 iddianın 10’undan suçlu bulundu. Lahey’de Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Sırp lider 2008 yılından bugüne tutuklu bulunuyordu. Karadžić‘in cezası da bu tarihten itibaren başlamış sayılacak.

 

Birleşmiş Milletler’in Eski Yugoslavya Ceza Mahkemesi, Bosna Kasabı Radovan Karadžić hakkındaki iki soykırım iddiasından biri için yeterli delil olmadığına hükmetti.

Hakim O-Gon Kwon, Bosna Savaşı’nda Sırpların Boşnak ve Hırvatların yaşadığı yerlerde birçok suç işlese de bunların soykırım değil, insanlığa karşı suç boyutunda olduğuna karar verdi. Zira iki soykırım iddiasından biri için yeterli delil olmadığına hükmetti. Karadžić, insanlığa karşı suç işlemekten mahkum oldu.

 

Karadziç‘in 7 bölgede zulüm ve imha politikası ile sürgün ve zorla başka yere sevk etme ve iki ayrı cinayetten sorumlu olduğuna karar verildi.

 

70 yaşındaki Karadžić, savaştan sonra 13 yıl kaçmış, sonunda 2008 yılında Belgrad’da yakalanmış ve yargı önüne çıkarılmıştı.Uluslararası Ceza Mahkemesi’ndeki bu dava, II. Dünya Savaşı’ndan bu yana işlenen en ciddi savaş suçu davalarından biri. (Euronews.com )

 

Bu karar dünyada yankısını bulakta gecikmedi. Acılı Boşnak yüreklere su serpmedi. Saraybosna Üniversitesi Politik Bilimler Fakültesi, İnsanlığa Karşı İşlenen Suçlar Enstitüsü Başkanı ve Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. SMAIL ČEKIĆ akademisyenlerin sesi olarak da dillendirebileceğimiz bir basın bildirisi yayınladı.  24 Marttaki bu kararın hemen ardından yayınlanan basın bildirsini İngilizce Metin olarak aşağıda bulabilirsiniz. En kısa zamanda Türkçe çevirisini de hizmetinize sunacağız. 

 

"Karadžić kararı milliyetçilere bir uyarıdır"

Karara bir yanıt da Birleşmiş Milletler'den geldi. Kararı değerlendiren BM’nin insan haklarından sorumlu yetkilisi Zeyd Raad El Hüseyin, “Karadžić kararı, insanlar ne kadar güçlü ya da dokunulmaz olduklarını düşünürlerse düşünsünler, bu tip suçları işleyenlerin adaletten kaçamayacaklarını bilmeleri gerektiğini gösterdi” dedi. Hüseyin, “Karadžić kararı, hem Avrupa’da hem de başka yerlerdeki milliyetçi liderlere, milliyetçi duyguları sömürme ve azınlıkları günah keçisine dönüştürmemeleri yönünde bir uyarıdır” yorumunu yaptı.

 

Aşağıdaki dosyalarda yargılama sürecinin tüm dökümanlarını ve ICTY kararının İngilizce ve Boşnakça tüm metnini bulabilirsiniz. 

 

 

 

Karar özeti

(Boşnakça)

 

Karar özeti

 (İngilizce)

 

Karar duruşması video yayını
bottom of page