top of page
Türkiye Cumhuriyeti'nin 100.Yılı.png
Logo 100 godina color white _page-0001.jpg

Yüz Yılların Buluşması Konseri

Saraybosna Filarmoni Orkestrası

Filharmonija.jpg

Cemal Reşit Rey Konser Salonu

 

11. Kasım 2023

Şef.Mihnea Ignat

 

Program:

DINO REŠIDBEGOVIĆ: Forged

 

AVDO SMAILOVIĆ: Probuđena kasaba (Uyanmış kasaba) , senfonik şiir

 

NIKOLAI RIMSKY-KORSAKOV: Şehrazad Op. 35, senfonik suit 

I Prelüd: Deniz ve Sinbad’ın gemisi

II Balad: Prens Kalender’in öyküsü

III Adagio: Genç prens ve prenses 

IV Finale: Bağdat’ta bayram. Deniz. Geminin, üzerinde bronz atlı bulunan bir sarp kayalığa çarpması
 

Saraybosna Filarmoni Orkestrası

 

Saraybosna Filarmoni Orkestrası, Bosna Hersek'in profesyonel olarak düzenlenmiş ilk senfoni orkestrasıdır ve temeli, Avusturya-Macaristan işgali sırasında kurulan topluluklara dayanmaktadır. 1923'te kurulan Orkestra Bosna Hersek'te, müzik kültürünün temel direklerinden birini oluşturmaktadır. Toplumsal gelişmelerin kültürel koşulları acımasızca etkilediği bir ortamda, Filarmoni Orkestrası, defalarca tarihinin sayfalarını yeniden yazmaya zorlanmıştır.

 

İkinci Dünya Savaşı nedeniyle 1941-1945 yılları arasında çalışmalarına ara veren Filarmoni Orkestrası, 1948 yılında faaliyetlerine devam etmiştir. O dönemde Saraybosna Filarmoni Orkestrası'nın ana görevleri, ulusal ve uluslararası besteciler tarafından yazılan senfonik müzik eserlerini icra etmek, yeni senfonik eserlerin yaratılmasını teşvik etmek, müzik icracılarının kalitesinin yetiştirilmesine katkıda bulunmak ve vatandaşların kültürel ihtiyaçlarını karşılamak olmuştur.

 

1992 yılı, Bosna Hersek'e yönelik saldırıların başlaması ve önceki yıllarda inşa edilen her şeyin yıkılması ile damgasını vurdu. Böylece Saraybosna Filarmoni Orkestrası iki yıl boyunca konserlerine ara verdi ve büyük maddi ve insani kayıplara uğradı. Filarmoni Orkestrası için bir tür dönüm noktası, 19 Haziran 1994'te orkestranın büyük şef Zubin Mehta ile birlikte, topçu ateşi altında yakılıp, yıkılmış tarihi kütüphane binası Vječnica’nın harabelerinde Mozart'ın Requiem'ini seslendirdiği konserdi. Bu konserde solist olarak Jose Carreras, Ruggero Raimondi, Cecilia Gasdia ve Ildiko Komlosi sahne almıştı. 

 

Saraybosna Filarmoni Orkestrası, Bosna Hersek kültür sahnesinin deniz fenerlerinden biri Saraybosna ve Bosna Hersek'teki müzik yaşamı zincirinin en önemli halkalarından biri olarak çalışmalarını sürdürmektedir. 


 

Mihnea Ignat:

 

1980 yılında Craiova'da (Romanya) doğan Mihnea Ignat, kendi kuşağının önde gelen Romen şeflerinden biridir. Halen Timişoara Romanya Ulusal Operası'nın Baş Şefi ve Elche Şehri Senfoni Orkestrası'nın (İspanya) Müzik Direktörü olarak görev yapmaktadır. 

bottom of page