top of page

HABERLER

Çekici bir başlık yazın...

January 01, 2020

Bu öğe ne hakkında? Bunu ilginç kılan nedir? Değişik bir başlık ekleyerek ziyaretçilerinizin dikkatini çekin...

İTO Bosna Sancak Kültür Günleri' ne sponsor oldu

October 10, 2018

​Her yıl gelişerek devam eden Bosna Sancak Kültür Günleri'nin bu yıl yapılacak olan üçüncüsüne destekler de artarak geliyor. İTO yönetim Kurulu da bugün önemli bir karar alarak Deniz Müzesi'nde açılacak Anur Hadžiomerspahić sergisinin sponsoru oldu. Poin Waterparks şirketi Kültür Günleri'nin halihazırda ana sponsorudur.

June 29, 2018

Yugoslavya Göçmenleri Derneği Kurucular Kurulu Başkanı, Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği eski başkanlarından Sn. Zahit Gürdal vefat etmiştir.

April 13, 2018

Vakfımızın kurucularından, Mütevelli Heyetimiz ve Vakıf Danışma Kurulu Üyesi Şekib Avdagiç  İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) yeni Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçildi.

January 29, 2018

Bağımsız Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı olan merhum Alija Izzetbegović 'in hayatını ekranlara taşıyan "Alija" dizisi TRT 1 televizyonunda başladı.

December 01, 2017

Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi'ndeki Cumhuriyet Müzesi'nde açılan "Sevgi Gözüyle Bosna - Hersek" sergisi ile başlayan 2. Bosna Sancak Kültür Günleri, bugün Akbank Sanat Merkezi'ndeki sinema gösterimleri ile sona eriyor. 

November 24, 2017

Bosna Hersek Devlet Günü (Dan Državnosti Bosne i Hercegovine), İstanbul’da eğitim gören Bosna- Hersekli öğrencilerin kurduğu Genç Boşnaklar Derneği İstanbul tarafından düzenlenen tören ile kutlandı...

Ratko Mladić ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

November 21, 2017

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Bosnalı Sırp General Ratko Mladiç'i soykırımdan, insanlığa karşı suç işlemekten ve Srebrenitsa katliamından suçlu buldu.

Babam Alija Izebetgović

October 14, 2017

Bosna Başkanlık Konseyi Boşnak Üyesi Bakir Izetbegović, Bosna Sancak Kültür Günleri kapsaminda dün, Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi Ord Prof. Dr. Nihad Sayar Konferans salonunda "Babam Alija Izetbegović" başlıklı bir konferans verdi.

2. Bosna Sancak Kültür Günleri başladı

October 13, 2017

2. Bosna Sancak Kültür Günleri dün Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi'ndeki Ord. Prof Dr. Nihad Sayar Konferans Salonu'nda yapılan açılış töreni ile başladı.

Bosna Sancak Kültür Günleri'nin tepe noktalarından biri 22. Ekim Cumartesi akşamı İş Sanat Kültür Merkezi Oditoryumu'nda yapılan konserdi. Her biri enstrumanında virtüöz olan 6 kişilik orkestra ve ipeksi yumuşaklıkta sesi ile Naida Čatić; onlara enerjisi, neşesi  ve güzel sesi ile eşlik eden konuk sanatçı Suzan Kardeş  muhteşem bir gece yaşattılar.

April 08, 2016

Makedonya Boşnak Kültür Derneği, BZK (Bošnjačke Kulturne Zajednice) Makedonije 9.Nisan 2016 günü Vakfımızı ziyaret etti. Aynı kültürün tanıtımını üstlenmiş benzer kurumlar olarak biribirimizi tanımanın mutluluğunu yaşadık. Devamı için...

Bir çocuk bayramında UNICEF verileri ile Dünya çocuklarının hallleri....

April 04, 2016

Tam 24 yıl önce, bugün, 5 nisan günü, bağımsız Bosna Hersek Cumhuriyeti'ne vandallık içimde saldıranlar, başkent Saraybosna kuşatmasına başladılar.

Ve tam 24 yıl önce bugün Parlamento binası önünde toplananlar, birleşik sesleriyle, olanca güçleri ile haykırdılar :

"Barış için buradayız"

Šešelj"nin üzüntü verici beraatı

March 30, 2016

Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY)  1991-1993 yılları arasında Bosna Hersek, Hırvatistan ve Sırbistan’da Sırp olmayan halklara yönelik insanlığa karşı suç ve savaş suçu işlediği iddia edilen Vojislav Šešelj’nin suçsuz olduğuna hükmetti.

Eski Yugoslavya Uluslarası Ceza Mahkemesi Sırp Lider Radovan Karadžić'i Srebrenica'da işlenen soykırımdan suçlu buldu. Karadžić, 40 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

İkinci Olağan Genel Kurulumuz yapıldı.

February 20, 2016

 

Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı'nın  İkinci Olağan Mütevelli Genel Kurul Toplantısı 21 Şubat Pazar günü Kadıköy  RIHTIM OTEL’ de yapıldı.

Mersad Berber

February 15, 2017

Bosna-Hersek sanatının 20. yüzyılın ikinci yarısındaki en önemli temsilcilerinden biri olan Mersad Berber (1940-2012), ifade gücü ve eşsiz yeteneği sayesinde yerel sanat çevresini çağdaş Avrupa ve dünya sanatının bir parçası haline getirmiştir.

"Mersad Berber Bir Bosna Alegorisi" Pera Müzesi'nde açıldı. 

1 / 1

Please reload

bottom of page