top of page

3. Bosna Sancak Kültür Günleri

Başladı

591_istanbulticaretodasi_ito.jpg

Katkılarıyla

3. Bosna Sancak Kültür Günleri, 13 Ekim Cumartesi Günü Deniz Müzesi'nde yapılan tören ile başladı. Tören seçkin bir davetli  önünde gerçekleşti. 

Kültür Günleri'nin ilk konuşmasını Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Muhammet Sancaktar yaptı. Devamında konuşmasını yapmak üzere İstanbul Anadolu Yakası Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Erdoğan Erden kürsüye geldi. Son olarak da Kültür Günleri'nin planlayıcısı ve organizatörü Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Elmas Orak selamlama ve açılış konuşmalarını yaptılar. 

 

Bosna Sancak Kültür Güleri'nin açılış etkinliği Anur Hadžiomer Sergisi'nin sponsoru Istanbul Ticaret Odası adına ITO Başkanı Şekip Avdagiç bir selamlama konuşması yaptı. 

Açılış törenine katılan İstanbul Milletvekili ve CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de kısa bir konuşma ile katkılarını sundu.

Bosna Sancak Kültür Günleri bu yıl Bosna Hersek Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği'nin destekleri ile düzenlendi. Açılış törenin son konuşmacısı, Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Sn Bakir Sadović'ti. Sn Sadović basına verdiği demeçte "Böyle soydaşlarım olduğu için gurur duyuyorum. Sinema müzik kitap tanıtımı gibi etkinlikler bir gün değil tam 15 gün boyunca sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Kültür Günleri'ni her yıl iple çektiğimi söyleyebilirim" dedi.

Bosna Hersek Kültür Günleri'ne çok sayıda sivil toplum kuruluşunun yanısıra 19 tane derneği bünyesinde barındıran Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu da Ergün Erkap Başkanlığında geniş bir ekiple katıldı. Adana Bosna Hersek Kardeşlik Yardımlaşma Kültür Derneği Başkanı Kasım Gül, Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Behiye Çark, Kırklareli-Vize Balkaya Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Bayram Yılmaz,TBHKDF Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı İsmet Çalışkan, TBHKDF Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı ve Sefaköy Çağdaş Bosna Sancak Dayanışma Eğitim Kültür Derneği üyesi Nejat Öztürk aramızda bulundular. Adana'dan İstanbul'a Karamürsel'den Biga'ya Adapazarı'ndan İzmir'e tüm derneklerimizi yanımızda görmek bizleri onurlandırdı. 

Açılışa Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Ayvalık Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin, eski futbolcular Elvir Baliç ve Fevzi Layiç de katılarak şeref verdiler. Sancak Dostları Platformu Başkanı Salih Akgül de açılışı onurlandıran konuklarımız arasındaydı. 

Kültür Günlerimiz'in açılış etkinliği Anur Hadžiomerspahić grafik sergisiydi. Geçtiğimiz yıl genç yaşta aramızdan ayrılan Anur'un anısına  açılan bu sergiye babası Enver (Enje) Hadžiomerspahić Saraybosna'dan gelerek katıldı. Çok duygulanan ve konuşamayacak durumda olan baba Hadžiomerspahić kısa bir selamlama ile yetindi. Enje Hadžiomerspahić ilerleyen dakikalar içinde daha Anur'un Human Conditions (İnsan Durumları) adlı sergisinin açılışında olduğu gibi kaval ile bir mini konser verdi. Bu konser sırasında açılışa katılan tüm konuklar babanın acısını yaşadılar. 

Anur Hadžiomerspahić grafik sergisi, İnsan Durumları, Yalancı Sanat, Made in Bosna, Saraybosna'dan Kartpostallar, Ticari Çalışmalar başlıkları altında sanatçının çok sayıda eserine ev sahipliği yapıyor. 600 M2 bir Barbaros Sergi Salonu'nda Anur hakkında daimi olarak video gösterisi de yapılıyor. Müziğe her zaman çok yakın olan bir dönem kendi topluluğu ile müzik de yapan Anur'un -ki bu videoları da izleyebilirsiniz- son çalışması olan Saraybosna Oda Müziği Festivali için yapmış olduğu afiş de kartpostal olarak konulara dağıtılmakta.

Yandaki videolarda Enje Hadžiomerspahić'in konserini Fox TV'nin açılış haberini ve açılıştan fotoğrafları görebilirsiniz. Bu serginin gerçekleşmesini sağlayan sergi sponsorumuz ITO'ya şükranlarımızı sunarız.

PHOTO-2018-10-15-17-28-32.jpg
44183982_1187989758024968_53374023861199
PHOTO-2018-10-15-17-28-32-2.jpg
PHOTO-2018-10-16-16-28-58.jpg
24129618_1734032163558717_59817417843091
bottom of page