top of page

Bağımsız Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı olan merhum Alija Izzetbegović 'in hayatını ekranlara taşıyan "Alija" dizisi TRT 1 televizyonunda başladı.  İlk olarak Saraybosna Büyükelçiliğinde Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Bakir İzetbegoviç'in de katıldığı basın toplantısı ile TRT Genel Müdürü İbrahim Eren tarafından duyurulan dizi 30. Ocak günü yayına girdi.  

 

Toplam 6 bölümden oluşan ve salı akşamları 20.00'da  yayınlanmaya devam eden dizinin yapımcılığını Sancak Medya üstlendi. Yönetmenliğini Ahmet Imomović'in yaptığı dizide Alija Izetbegović'i Yurdaer Okur, eşi Halida  Izetbegović'i Görkem Yeltan, Bakir Izetbegović'i Berke Uzrek canlandırıyor.

 

Alija Izetbegović'in gençlik yıllarından ölümüne değin mücadele içinde geçen yaşamının anlatıldığı dizi Bosna tarihinin önemli bir bölümüne de ışık tutuyor. Boşnakların yaşadığı soykırımlar dizi ile birlikte ekranlara getiriliyor.  Dizinin Bosna Hersek’te Sarajevo, Mostar, Tarćin, Blagaj, Konjić ve Počitelj'de yapılan çekimleri 110 günde tamamlanmıştı.

bottom of page