top of page

DİVANHANA VE SUZAN KARDEŞ İLE BOSNA MÜZİĞİ İSTANBUL'DA GECENİN EN PARLAK IŞIĞIYDI

Bosna Sancak Kültür Günleri'nin tepe noktalarından biri 22. Ekim Cumartesi akşamı İş Sanat Kültür Merkezi Oditoryumu'nda yapılan konserdi. Her biri enstrumanında virtüöz olan 6 kişilik orkestra ve ipeksi yumuşaklıkta sesi ile Naida Čatić; onlara enerjisi, neşesi  ve güzel sesi ile eşlik eden konuk sanatçı Suzan Kardeş  muhteşem bir gece yaşattılar.

 

Kapasitesi 800'ün üzerinde olan salonun tüm biletleri konser başlamazdan önce satılmış, koltuklar;  İstanbul'da yaşayan Bosna Sancak kökenli kişiler kadar, Divanhana ve Suzan Kardeş fanları ve Bosna Müziği'ni merak eden İstanbullu sanatseverler tarafından da doldurulmuşlardı.  

 

En son çıkardıkları Zukva albümünden şarkılar ile başlayan konser, “ Bilješke iz Šestice” albümünden sevdalinkalar ile devam etti. "Crven fesić", "Ko se ono brijegom šeće", "Grana od bora" seyircileri coştururken, Neven Tunjić'in piyanosu eşliğinde Naida Čatić'in sessinin berraklığını ve tüm güzelliğini ortaya çıkaran "Kradem ti ce u večeri" duygulandırdı.

 

Konserin ikinci bölümüne Suzan Kardeş'in katkısı damga vurdu.  Atatürk'ün sevdiği “Ah edip inlerim gurbet elinde” isimli şarkının ardından Suzan Kardeş, "Üsküdar'a gider iken" olarak da bilinen "Katibim" şarkısının Boşnakça versiyonu olan "Anadolka"yı Čatić ile birlikte çift dilli olarak söyledi.  

 

Birlikte sevdalinkalar söyleyen Divanhana ve Suzan Kardeş "Oj Safete, Sajo, Sarajlio" izleyenleri yerinden oturamaz hale getirdi.  Konserin son bölümünde, Suzan Hanım'a eşlik eden klarinet  virtüözü Yunus Emre Ellek ile Divanhana grubunun kemancısı Damir Savković  arasında yaşanan doğaçlamalar ise müzik zevkinin tavan yaptığı anlar oldu.  

Konserin son şarkısı ise sevdalinkaların en sevilenlerinden, sözlerini Aleksa Šantić'in yazdığı "Emina"ydı. Emina'yı Naida Čatić Suzan Kardeş enstrumansız söylediler.

Konserin son anı ise seyirci ile birlikte çektirdikleri selfiydi. 

bottom of page