top of page

Yazar Ayşe Kulin ve Emekli Büyükelçi

Melek Sina Baydur Vakfımızın Onur Üyeleri

Bu bir paragraf. Metin eklemek veya düzenlemek için tıklayın. Çok kolay.

Vakfımızın 3. Olağan Mütevelli Genel Kurul toplantısı'nda, Gazeteci, Yazar Ayşe Kulin ve Emekli Saraybosna Büyükelçisi, Yazar, Çevirmen Melek Sina Baydur'a Vakfımız Onur Üyeliği verilmesi kararlaştırıldı. 

Vakıf senedimizin "Vakfın amaçlarının gerçekleşmesi doğrultusunda önemli katkıları olan yurt içinde veya yurt dışından gerçek veya tüzel kişilere yönetim kurulunun teklifi ve mütevelli heyetinin kararı ile onursal üyelik payesi verilebilir." şeklindeki 17. maddesine dayanarak  Yönetim Kurulumuz, Vakfımıza, Bosna'ya ve Boşnak toplumuna olan değerli katkılarından gazeteci, yazar Ayşe Kulin ve Emekli Büyükelçi, çevirmen, Sn Melek Sina Baydur'a "Onursal Üyelik " payesinin verilmesini teklif etmiştir. Mütevelli üyelerimizin oy birliği ile Sn Kulin  ve Sn Baydur'un "Onursal Üyelikleri" kabul edilmiştir.

 

Vakfımızın ilk "Onursal Üyesi" Sn Ayşe Kulin Bosna kökenli bir ailenin kızı olarak İstanbul'da dünyaya gelmiş eserleri ile tüm Türkiye'nin sevgisini kazanmıştır.  Romanlarında Balkanları ve göç öğesini sıklıkla işleyen Ayşe Kulin "Sevdalinka" romanı ile Bosna Savaşı'nı önce Türk sonra Dünya okurlarına anlatmıştır. Vakfımızın düzenlediği toplantılara katılıp katkıda bulunan Sn Kulin, Vakfımızın düzenlediği "Bosna Sancak Kültür Günleri'ne de katılmış, 19. Ekim 2017 günü Pera Müzesi'nde "Romanlarımda Balkan Travması" konulu bir söyleşi yapmıştır. Sn. Ayşe Kulin hakkında detaylı bilgiye bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Türkiye'nin ilk bayan büyükelçilerinden Sn Melek Sina Baydur, Karadeniz Ereğli'de dünyaya gelmiştir. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni bitiren Baydur, 3 Ocak 2003 - 16 Aralık 2005 tarihleri arasında Bosna-Hersek büyükelçisi olarak görev yapmıştır. Colum Murphy tarafından yazılan "Aza Beast Savaşın Köklerine İnmek, Bir Bosna Savaşı Güncesi" isimli kitabı çevirmiştir. Balkan dillerinden çok sayıda kitabın türkçe ö çevirilerini de gerçekleştirmiştir. Colum Murphy'nin ülkemizde vermiş olduğu toplantıya katılarak bizleri onurlandırmıştır. Sn Baydur hakkında detaylı bilgiye mevcut bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Sn Ayşe Kulin ve Sn Melek Sina Baydur'u bir kez daha kutluyor aramıza hoşgeldiniz diyoruz.   

bottom of page