top of page

SREBRENICA'DAKİ BOŞNAK SOYKIRIMI'NIN ''1'' NUMARALI TANIĞI HASAN NUHANOVIĆ

BM BAYRAĞI ALTINDA SOYKIRIM

Bosna'daki kirli savaşının başlangıç günlerinde   Saraybosna'da mühendislik eğitimi gören genç bir öğrenci olan HASAN NUHANOVİĆ, Batı dillerini iyi konuşabilmesinin kendisine ördüğü kaderi yaşayacaktır. Srebrenica'da görev yapan BM Barış Gücü, Hollanda Birliği'nde tercüman olarak çalışır. Aralarında Annesi, babası ve 19 yaşındaki erkek kardeşinin de bulunduğu 8372 kişinin, "Büyük Sırbistan" hayalleri içindeki Sırplar tarafından, şehit edilmesi ile sonuçlanan soykırmın bir numaralı tanığı olur. 

BM'in Srebrenica'da yaşananlar konusunda açıklama yapmaktan, bilgi ve belge vermekten kaçındığı dönemlerde Nuhanović, Srebrenica'da ve bugün Marš Mira/ Barış yürüyüşünün yapıldığı 1995'in ''Ölüm Yolu''nda belge toplar. Konuşabilen Hollanda askerlerini konuşturur. 

Nuhanović'in tanıklığı basın yayın organları yoluyla Soykırım'ın  dünyaya tanıtılmasına önemli bir rol oynar.  Onun bu çabaları Hollanda'da Wim Kok, hükümetinin 16 nisan 2003 tarihinde  Srebrenica’daki ihmallerini kabullenip istifa etmesiyle sonuçlanır. ''BM Bayrağı Altında; Uluslarası toplum ve Srebrenica'da işlenen insanlık suçu'' isimli kitabı yazar. 

Lahey'deki yargılama sürecinin de en önemli tanığı olur. 

Hasan Nuhanović Srebrenica Soykırım Anıtı açılış törenleri nedeniyle ülkemize geliyor. İstanbul'da bulunacağı süre içinde '''BM Bayrağı Altında Soykırım başlıkla üç ayrı konferans verecektir.

 

KONFERANS PROGRAMI:

 

1. Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi  Anadoluhisarı / İstanbul28. Nisan Cuma  Saat 14.30

2. Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Bayrampaşa/ İstanbul 28 Nisan Cuma Saat 19.00

3. Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi Kartal/ İstanbul29 Nisan 2017 Cumartesi Saat 19.00 

 

NOT: Konferansların ilk bölümünde film gösterimi olacaktır 

bottom of page