top of page
Sevdalinka Konseri

Zanin Berbić & Adis SIRBUBALO

970a5871-e1605533110384.jpg
Pera Müzesi
7 Kasım 2023
Saat 20.00

Bosna'nın halk müziği olan Sevdalinka'nın genç icracısı Zanin Berbić ve akordeon virtüözü Adis Sırbubalo Pera Müzesi’nde Sevdah’tan caza uzanan yorumları ile bir araya geliyorlar.

 

Zanin Berbić

1996 yılında Gradačac'ta doğan Zanin Berbić 2019 yılında Saraybosna Müzik Akademisi Etnomüzikoloji bölümünden mezun oldu. Aynı bölümde 2020 yılında etnomüzikoloji alanında yüksek lisans tezini "Himzo Polovina – Bosna halk müziğinin yorumcusu, araştırmacısı ve müzik terapisti" üzerine tamamladı. 2003 yılından bu yana aktif olarak Sevdalinkaların yorumlanmasıyla ilgilenmektedir. Saz, keman ve akordeon çalan sanatçı, ilk büyük performansını 2006 yılında Saraybosna Zetra'da gerçekleştirmiş ve Saraybosna Filarmoni Orkestrası eşliğinde şarkı söylemiştir. O günden bu yana performansları Bosna Hersek'te ve yurt dışında (Sırbistan, Hırvatistan, Karadağ, Slovenya, Belçika, İsviçre, Çek Cumhuriyeti vb.) devam etti. Bosna ve bölgedeki hemen hemen tüm önemli sahnelerde sahne aldı. 

Nadiren söylenen, neredeyse unutulmaya yüz tutmuş Sevdalinkaların icracısı olarak tanınan sanatçı, bugüne kadar, bir kısmı Bosna Hersek Radyo Televizyonu’nun arşivinde bulunan 200’e yakın stüdyo kaydına imza atmıştır.


 

Adis Sirbubalo

Adis Sirbubalo’nun müzik yolculuğu dokuz yaşında akordeonu ilk kez eline almasıyla başladı. Saraybosna Müzik Lisesi klasik performans kategorisinden mezun oldu. 90'lı yılların sonunda ABD'ye gitti ve 2007'de Chicago'daki prestijli Columbia Müzik Koleji'nden onur derecesiyle mezun oldu. Aralarında Eddie Gomez, Christian McBride ve Chuchito Valdes'in de bulunduğu en iyi caz müzisyenleriyle iş birliği yaptı. Elmhurst ve Notre Dame caz festivallerinde iki kez en iyi solo performans ödülüne layık görüldü. ODE, Eyes Manouche, Greta Pope Entertainment gibi gruplarla ve aynı zamanda akordeon caz üçlüsünün üyesi olarak sahne aldı. Şu anda Saraybosna'da yaşıyor ve burada pop yıldızı Dino Merlin'in, Mostar Rock grubu Zoster'ın ve caz grubu Sarajevo Jazz Guerrilla'nın daimî üyesi olarak çalışmaktadır. Dino Merlin, Aleksandra Radović, Dženan Lončarević ve diğerleri dahil olmak üzere Balkan müzik sahnesindeki en büyük isimlerden bazılarının şarkılarına yönelik çok sayıda düzenlemenin yazarıdır. 2012 yılında Ilidža müzik festivalinde en iyi aranjman kategorisinde birincilik ödülünü kazanmıştır. Ayrıca Amira Medunjanin ve Maya Sar gibi sanatçılarla da iş birliği yapmaktadır.

bottom of page