top of page
BiH_flag.jpg

Bugün 1 Mart; Bosna Hersek'in Bağımsızlık Günü. Bugün bağımsızlığımızın 27. yılını kutluyoruz. 29 Şubat – 1 Mart 1992 günlerinde Bosna Hesek'te, Bosna Hersek'in Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'nden ayrılıp bağımsız bir devlet olması yönünde referandum düzenlendi ve Bosna Herseklilerin büyük çoğunluğu Bosna'nın eşit ve özgür bir ülke olması lehine oy kullandılar.

İstatistiksel verilere göre, oy hakkına sahip vatandaşların yaklaşık% 64,31'i referanduma katıldı ve% 99,44'ü BH'nin bağımsızlığına oy verdi. Ortadoks Bosnalıların çoğu ise siyasi liderliklerinin talimatına uyarak, referandumu boykot etti.

BH, 1 Mart 1992'de bağımsızlığını ilan etti ve referanduma cevaben Sırp paramiliter oluşumları, Saraybosna'da diğer Bosna Hersek kentlerinde ve Boşnaklar üzerinde gerçek saldırganlıklarını uygulamaya başladılar.

Avrupa Birliği'nin üye ülkeleri 6 Nisan 1992’de ve ABD ise bir gün sonra 7 Nisan 1992'de Bosna-Hersek’i bağımsız ve egemen bir devlet olarak tanıdı. 22 Mayıs 1992'de Bosna Hersek Cumhuriyeti Birleşmiş Milletler'in üyesi oldu. Maalesef, aynı günlerde Bosna-Hersek’in nerdeyse tamamı kan, gözyaşı ve yıkıntılar içinde kaldı. Boşnaklar üzerinde soykırım uygulandı.

Bosna-Hersek Cumhuriyeti vatandaşlarının, Bosna-Hersek Cumhuriyeti Hükümeti'nin çok etnisiteli ve demokratik eşitliğe dayanan devlet yapısına yönelik bu saldırganlığa ve vahşete karşı gösterdiği başarılı direnişle Bosna Hersek, yasal ve tarihi sürekliliğini korumuştur. ABD’nin Dayton kentinde 21 Kasım 1995’te, imzalanan anlaşma ile savaş sona ermiştir. Nihai anlaşma 14 Aralık 1995'te Paris'te imzalanmıştır. Bosna-Hersek'in Avrupa devlet ailesinde bağımsız ve egemen bir devlet olarak yer almaktadır.

28 Şubat 1995’te Saraybosna’da Bosna-Hersek Cumhuriyeti Meclisi, 1 Mart’ı Bosna-Hersek’in Bağımsızlık Günü ilan etmiştir. .

Bosna Hersek'in Bağımsızlık Günü kutlu olsun.

Sretan Dan Nezavisnosti Bosne i Hercegovine

bottom of page