top of page

Kültür Günleri Ana Sponsoru

logo-polin.png
bsa_lacivertlogo.png
30_yıl_logo1.png

4. Bosna Sancak Kültür Günleri programı belli oldu.

6feb04a5-0e3f-45cf-b970-598e030f7176.JPG

Sanat Bosna-Hersek’in, Boşnakların yüzyıllardır süren varoluş mücadelesinde çok önemli bir yer tutmuştur. Bir devlet olarak kabul edildiği 1943 yılından itibaren Bosna -Hersek eski Yugoslavya içinde sanatın taşıyıcısı haline gelmiş çok sayıda romancı, şair, ressam, yönetmen yetiştirmiştir. Sanat ve kültür 1992 yılından itibaren tam bağımsız Bosna-Hersek’te özgürlüğün ve “yaşıyoruz” demenin bir yolu olmuştur. Bunun en çarpıcı örneği Saraybosna Film Festivali’dir. Bugün Avrupa’nın en prestijli film festivalleri arasında yerini almış olan Saraybosna Film Festivali’nin birincisi, kentin kuşatma altındaki yaşadığı 4. yılında, 1995’te yapılmıştır. Amacı, resmi internet sitesinde yazdığı biçimiyle “sivil toplumu yeniden inşa etmek ve kentin kozmopolit ruhunu korumaktı.”

Bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirmekte olduğumuz, Bosna-Sancak Kültür Günleri’nin ana öğesini Bosna Sineması oluşturuyor. “Bosna Hersek Sinemasının Özgün Bir Kimlik Oluşturma Yolculuğu” temasi altında değişik yönetmenlerden beş adet film sunacağız. Yönetmen Emir Kapetanović Zumbul ve oyuncu/yönetmen Prof. Senad Bašić, Kültür Günlerimize konuk olacaklar. 

“Soykırım failleri, en azından birlikte hareket ederken, davranışlarını meşrulaştırmak için bir ideolojiye ihtiyaç duyarlar çünkü bunlar olmaksızın kendilerini ve diğerlerini, gerçekten de oldukları gibi, adi hırsız ve katiller olarak görmek zorunda kalırlar.” Soykırımlar üzerine özelleşmiş sosyolog Leo  Kuper’in, sözünü ettiği desteği Boşnak Soykırımı’nı gerçekleştirenler, Sırp Oryantalistlerde bulmuşlardır.  

Dr. Norman Cigar’ın Sırp Oryantalistlerin Balkan Coğrafyasında Müslümanlara Karşı İşlenen Soykırımın Meşrulaştırılmasındaki Rolü adlı kitabı Vakıf Mütevelli Heyeti üyelerimiz Leyla Orak Çelikboya ve Kerem Orak tarafından Türkçe’ye kazandırıldı. 19 Ekim 2019 gününden itibaren Türk okurlar ile buluşacak.  

Bosna Sineması’nın Türk sinemaseverler ile buluşması SALT Galata’nın çok değerli katkıları ile gerçekleşti. Bu yıl etkinliklerimizin tamamı 

SALT GALATA'da (Azapkapı, Bankalar Cd. No:11, 34420 Beyoğlu/İstanbul ) gerçekleşecektir. Etkinliklerimiz halka açık olup ücretsizdir. 

Aşağıda programı detaylı olarak bulacaksınız.

5f0a08eb-2aa0-4ba1-ada3-282ddd81327f.JPG
bottom of page