top of page

Damir Imamović

Sevdah Dinletisi

Ekim 2017 Cuma

Pera Müzesi

Damir Imamović 1978 yılında Saraybosna'da müzikal bir ailede dünyaya geldi. Babası Nedžad Imamović (1948), kontrbassçı, yapımcı, şarkıcı ve yazardı. Baba tarafından büyük babası efsanevi müzisyen ve 1940-1960 yılların  meşhur Sevdah şarkıcısı Zaim Imamović'ti (1920–1994).

 

Damir, gelişim yıllarını (1992-1995) kuşatma altındaki Saraybosna kentinde geçirdi. 15'indeyken gitar çalmaya başladı. Sonrasında felsefeye merak sardı. Damir'in öğretmenleri (aile bağları dışındakiler) Spaso Berak (multiinstrümentalist ve Himzo Polovina'nın sevdah aranjörü), Hašim Muharemović (saz sanatçısı), Emina Zečaj (efsanevi sevdah şarkıcısı) ve diğerleriydi. 

Müzik kariyeri Imamović ilk konserini 2004 yılında Saraybosna'daki Bosna Hersek Sanat Galerisi'nde verdi. İlk CD'sini Bosna Hersek ve eski Yugoslavya coğrafyasında verdiği bir dizi konserden hemen sonra 2006 yılında Damir Imamović Trio ile birlikte yayınladı. En çok ilgi gören CD'si, 2008 yılında piyasaya çıkacak olan "Abrašević Live" idi. Ona Bosna Hersek müzik ödülü "Davorin"i getirmenin yanısıra çok sayıda uluslarası turneyi ve aralarında, Druga Godba (Slovenia), Jazz Fest Sarajevo'nun bulunduğu festivallerde konserin kapısını da açacaktı. "Abrašević Live" Damir'in,  geleneksel "Dva se draga" sözlerine dayalı ilk sevda bestelerini de içeriyordu. Bosnian/Hırvat film yapımcı Marina Andree-Škop belgesel film "Sevdah"ı Damir'in çalışmalarını temel alarak yaptı.  Bu eski sanatta genç izleyicilerin ilgisini yenileyen ''sevdah''. Film Sarajevo Film Festivali'nde ''Saraybosna'nın Kalbi'' İzleyici Ödülü 2009'u kazandı. Damir'in solo albumleri bir parça farklı, daha samimi stil içerir.  Yaz ayları boyunca Saraybosna bahçelerindeki solo konserleri çok ilgi gördü ve çok aranır hale gelince canlı performansın albümünü yayınladı: "Svrzina Kuća"  

Albüm 27 ve 28 Temmuz 2011 tarihinde Saraybosna'daki Svrzo evinde verdiği konser kayıtlarını içeriyordu. 2012 de Ivan Mihajlović (el. bass, Belgrad) ve Nenad Kovačić (perküsyon, Zagreb) ile birlikte ''Damir Imamović's Sevdah Takht/ 'Damir Imamović'in Sevdah Tahtı"nı oluşturdu. Trio Avrupa'nın en önemli müzik festivallerinde boy gösterdi:  Druga Godba (Slovenya), Balkan Trafik (Belçika), Culturscapes (İsviçre), TFF Rudolstadt (Almanya). 2015'te band Saraybosna kökenli kemancı Ivana Djurić'i bünyesine kattı. Band  vitrine çıkış konserini Budapeşte'de WOMEX 2015'te verdi.  

Quartet 2015 yılında Glitterbeat Records ile anlaşma yaptı ve ilk uluslarası albümünü 29 Nisan 2016'da yayınladı. İlk ''single''ı "Sarajevo"yu 13 Şubat 2016'da piyasaya çıkardılar. 


Damir Imamović  kendisini adamış bir sevdah araştırmacısı, eğitimcisi ve yapımcısıdır. 2014 yılında he produced and released an album Ćamil Metiljević'in "The Art of Saz/ Saz Sanatı" albümünün yapımcılığını üstlendi. Aynı şekilde genç bir saz sanatçısı  Jusuf Brkić'in kariyerinin ilk albümü "The house of saz/ Saz Evi"ni yayınladı.  Damir Imamović,  2015 Kasımında Saraybosna'nın Bosna Hersek Sanat galerisi'nde "Sevdah, the art of freedom/ Sevdah, özgürlüğün sanatı" başlıklı bşr multimedya sergisi açtı.


Damir Imamović'in Sevdalinkaları yorumlama biçimi bu müzik türünün tarihinde yeni bir bölüm açmaktadır.  Geleneğe sadık kalırken ilave olarak  yeni perspektifler de açmaktadır.  Time dergisinden müzik eleştirmeni Damir Imamović hakkındaki yorumunu burada sunalım : "Damir Imamovic günümüz Sevdah'ının yeni ve tekrar orijinal bir kaynağıdır." 

Diskografi 

    Sevdalinka: Bosanska ljubavna pjesma (2006, Goethe Institute/Yaman, CD)
    Damir Imamović Trio svira standarde (2006, Buybook, CD)
    Abrašević Live (2008, Samizdat, CD)
    Damir Imamović (2010, Gramofon, CD)
    Sevdah (2010, DIM, dokumentarni film, DVD)
    Svrzina kuća (2011, iTM, CD)
    Sevdah takht (2012, iTM, CD)
    Dvojka (2016, Glitterbeat Records, CD)

bottom of page