top of page

"Savaşın köklerine inmek" konferansı yapıldı.

           Vakfımız tarafından düzenlenen Colum de Sales Murphy'nin konuşmacı olarak katıldığı "Savaşın Köklerine İnmek, Bir Bosna Savaşı Güncesi"  konferansı 7mayıs cumartesi günü İTÜ Mimarlık Fakültesi Taşkışla Binası'ndaki konferans salonunda yapıldı. 

 

           Bosna'da yaşananların bir SOYKIRIM olduğunu ilk olarak kendisinin dile getirdiğini belirten Murphy, "Ev ödevimizi daha erken yapmalıydık" dedi. Bosna'da yaşananlardan Uluslararası Toplum'un ciddi anlamda sorumlu olduğunu belirten Murphy Somali'de alınan derslerin olumsuz sonuçlarının Bosna'da kendisini gösterdiğini, soykırımı engellemekteki başarısızlığı doğurduğunu söyledi. Somali Doktrini olarak da bilinen ve Mogadişu Hattı olarak da adlandırılan "NÖTR KALIŞ"ın yanlış sonuçları oldu dedi.

 

            Colum de Sales Murphy, "Eğer iki çocuğunuz varsa ve büyük ve güçlü olan küçük olanı dövüyorsa nötr olmak müdahale etmemeyi gerektirmez. Döveni engelleyip küçük olanı korumak nötr duruşunuzu da bozmaz" şeklinde görüşlerini belirtti. "Suriye'de de medeniyet sldırıya uğramıştır. Uluslarası toplum görevini yine yapmamıştır"dedi. Medeniyetin eğitim ve felaket arasında olan sürekli bir yarıştır, Medeniyet yıkılamaz yıkılmamalıdır" da diyen Murphy savaş yıllarında Saraybosna'da olduğunu Saraybosnalıların yaşadığı güçlüklerin tamamını kendisinin de yaşadığını söyledi. 

           Tükçe'ye eski Bosna Hersek Büyükelçisi Melek Sina Baydur tarafından çevirilen "Aza Beast; Savaşın Köklerine İnmek, Bir Bosna Savaşı Güncesi" isimli kitabının da mum ışığında doğduğunu söyleyen Colum de Sales Murphy, "Tüm dinler, Isa, Budha, Gandy barışı anlatır şiddete şiddetle karşılık vermemeyi anlatır ama gerektiği durumda kuvvet kullanılmalıdır. Hırsıza katile suçu engellemek için kuvvet kullanmayacak mısınız? Ben pasifist değilim" dedi.  

          Konferansı Bosna Hersek İstanbul Konsolosu Adi Durmic, eski Bosna Hersek Büyükelçisi Melek Sina Baydur'un da aralarında bulunduğu çok sayıda seçkin konuk izledi. Vakfımız mütevelli heyeti üyeleri, Bosna Hersek  ve Sancak kökenli dernek yöneticileri ve üyeleri, politik partilerin temsilcileri ve çok sayıda Bosna sevdalısı konferansa ilgi gösterdi.

         

bottom of page