top of page

Abdulah Sidran

Söyleşi

Abdulah Sidran yazar, şair, dramatist, seyahat yazarı ve senaristtir. Ya da diğer bir deyiş ile "Babam iş gezisinde", "Dolly Bell'i anımsıyor musun ?" ve "Kusursuz çember" filmlerinin efsanevi senaristi, Bosna edebiyatının yaşayan en büyük ozanlarından biridir. 1944 Saraybosna doğumludur.  Saraybosa Üniversitesi Felsefe Fakültesi mezunudur. Yaşamını profesyonel olarak yazarlığa adamıştır. 1992 yılına kadar Saraybosna Radyo ve Televizyonu'nda baş dramaturg olarak çalışmıştır. Abdullah Sidran Bosna Hersek Sanatlar ve Bilimler Akademisi üyesidir. Aynı zamanda çok iyi satranç oynayan Sidran, bir ''Satranç Ustası'' adayıdır.

Abdullah Sidran'ın çoğu şiirlerinden oluşan 29 kitabı vardır. Kitapların çoğu birden fazla baskı yapmıştır. Yapıtları, İtalyanca, Fransızca, İngilizce, Çekçe, Lehçe, Arapça, İsveççe, Makedoncaya çevrilmiştir. Türkçe'ye çevrilen tek yapıtı, Hüseyin Gül tarafından Türkçeye kazandırılmış olan "Srebrenicalı anaya gözyaşı" adlı ağıt şiiridir.

Şahbaz, Saraybosna Tabutu en duyulmuş şiir kitaplarıdır. "Babam iş gezisinde" adlı film ile Cannes film festivalinde altın palmiye almış ve aynı filmle En İyi Yabancı Film Oscar'ına aday gösterilmiştir. 

bottom of page