top of page

ROMANLARIMDA

BALKAN

TRAVMASI

Ülkemizin en çok okunan, en çok sevilen yazarlarından Ayşe Kulin, Bosna Sancak Kültür Günleri kapsamı içinde dün Pera Müzesi Toplantı Salonunda konuştu.

20.10.2016

Seçkin bir dinleyici topluluğu önünde yapmış olduğu söyleşisinde Sn Ayşe Kulin, '93 harbi sonrası göç etmiş Bosna kökenli bir aileden geldiğini söyledi. Ailesinin yaşadıklarının ve göçün ailenin genleri üzerine yaptığı etkinin romanlarında kendisini ortaya koyduğunu bildiren Kulin, üç ayrı yüzyıla tanıklık ettiğini belirtti. 19. Yüzyılın sonları, 20 yüzyıl ve 21 yüzyılın başını aile bireylerinin öyküleri ile tanıdığını, bunları okurlarına aktardığını bildirdi.

 

"Romanlarımın bir köşesine hep Balkanlar, ailem ve göçün getirdiği etkilerin girdiğini gördüm" diyen Ayşe Kulin bunun üzerine ailesini ve kendini anlatan Veda, Umut, Hayat, Hüzün serisini yazdığını söyledi. Umut adlı romanından satırlar da okuyan Sn Ayşe Kulin'in söyleşisi büyük bir ilgi ile dinlendi.

 

Toplumun çeşitli kesimlerinden seçkin konukların katıldığı söyleşinin konuklarından biri sevilen şarkıcı Suzan Kardeş'ti. Kardeş söyleşi sonrası, satın almış olduğu romanı yazarı Ayşe Kuline'e imzalattı.

 

Bağımsız Bosna Hersek Cumhuriyeti'nin ilk Devlet Başkanı Alija İzetbegovićin 13 ölüm yıldönümünde gerçekleşen söyleşide "Bilge Kral" da unutulmadı, anıldı.

 

Söyleşi soru cevap bölümleri ile devam etti. Bu bölümde sanatçının duyarlılığı övgülere konu oldu.  Ayrıca 1992-1995 arasında gerçekleştirilen Boşnak Soykırımı gündemin diğer konularından biriydi. Sevdalinka romanı ile Bosna Savaşı dönemini romancı duyarlılığı ile dile getiren Ayşe Kulin bu romanın sinema filmi haline getirilmesini çok arzuladığını belirtti.  Bir dönem bu romanın filminin yapım aşamasına kadar geldiğini ancak daha sonra vazgeçildiğini söyledi. Yapımın rafa kaldırılmasının nedenini ise bir süre sonra öğrenen Ayşe Kulin'e " Romanın kahramanı Nimeta'nın Hırvat kökenli Stefan'a aşık olmasının kabul edilemez bulunduğu için yapımcılar tarafından vazgeçildiği  belirtilmiş.   

bottom of page