top of page

Jasmila Žbanić Söyleşisi ile Sona Erdi

Vakfımız tarafından düzenlenen Bosna Sancak Kültür Günleri kapsamında yer alan "Gerçekliğin Şiirselliği" başlıklı Jasmila Žbanić filmleri toplu gösterimi Žbanić'in katıldığı söyleşi ile sona erdi. Bu aynı zamanda bu yıl ilki düzenlenen Bosna Sancak Kültür Günleri'nin kapanış etkinliğiydi.

 

Vakfımız ve Pera Müzesi'nin işbirliği Polin Waterparks firmasının sponsorluğunda Pera Müzesi salonlarında gerçekleştirilen "Gerçekliğin Şiirselliği" Jasmila Žbanić filmleri toplu gösterimi 18 Ekim günü ""Saraybosna'da bir gün" filmi ile başlamıştı.

Berlin Film Festivali'nde 2006 yılında "Grbavica - Esma'nın sırrı" filmi ile Altın Ayı ödülünü alan Bosnalı kadın yönetmen Jasmila Žbanić 22.Ekim cumartesi günü ülkemize geldi. Aynı akşam Divanhana- Suzan Kardeş konserine ve devamındaki yemeğe onur konuğu olarak katıldı.

 

Elektriği ile gülümsemesi ve hoş dialogları ile çevresine enerji yayan Žbanić, 23. Ekim pazar günü ilk gösterim seansından sonra saat 15.30'da izleyicileri ile söyleşiye katıldı.

Söyleşiye ilginin büyüklüğü ve katılımcıların konuya hakimiyetleri dikkat çekiciydi. Bu ilgi, sanatçıyı da çok mutlu

ederken, bazı televizyon kanalları ve gazeteler de çekimler yapıp söyleşiler gerçekleştirdiler.

Bu etkinliğin gerçekleşmesinde değerli katkılarından ötürü Jasmila Žbanić'e, Pera Müzesi'ne ve ana sponsorumuz Polin Waterparks firmasına teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

bottom of page