top of page

VAKFIMIZDAN....

SREBRENİCA SOYKIRIM ANITI AÇILIYOR

Bosna'nın doğusunda, Sırbistan sınırında yer alan ve topraklarından çıkan zengin gümüş madenlerinden ismini alan Srebrenica(Srebrenitsa), stratejik konumu nedeni ile tarih boyunca bir çok acılı döneme tanıklık etmiştir. Ancak, 11-24 Temmuz 1995 günlerinde Birleşmiş Milletler'in koruması altındayken ve onların gözetiminde Sırplar tarafından 8372 Boşnak erkeğinin haince katli ile gerçekleştirilen Boşnak Soykırımı, Srebrenica'nın tarih boyunca yaşadığı tüm acıların toplamından büyüktür.

Birleşmiş Milletler'in Lahey'de bulunan Eski Yugoslavya Savaş Suçları Mahkemesi, işlenen bu büyük insanlık suçunun SOYKIRIM olduğunu hükme bağlamış, bazı faillerini soykırım suçundan mahkum etmiş, ancak Lahey Adalet Divanı, asıl faili olan Sırbistan’ı SOYKIRIM suçundan mahkum etmemiştir. Başta ülkemiz insanları olmak üzere, Dünya'nın vicdan sahibi tüm insanları bu büyük acıyı hiçbir zaman unutmamalı, unutturmamalı ve gerçek adalet sağlanıncaya kadar konunun takipçisi olmaya devam etmelidir.

Bu duyarlılığın ve çabaların bir sonucu olarak, Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı'nın talebi ile, Kartal Belediyesi tarafından "4. Taş Heykel Sempozyumu" kapsamında, özel bir yarışma açılmış, Gürcü sanatçı JJhon Gogaberishvili'nin yapıtı seçilerek Kartal Meydanı'nda "Srebrenica'daki Boşnak Soykırımı Anıtı" olarak Kartallıların ve İstanbulluların gönlünde aziz bir hatıraya dönüşmüştür.

Bu anıtın açılışı vesilesiyle, vakfımız; Kartal Belediyesi ve kardeş sivil toplum kuruluşlarımızın katkıları ile bir dizi etkinlik düzenlemektedir. Planlanan etkinliklerin ayrıntılı programı sayfalarımızda yer almaktadır.

 

Etkinlikler kapsamında, bu soykırımın Dünya'daki en önemli tanıklarından birisi olan Hasan Nuhanović, "BM Bayrağı Altında Soykırım" konulu tarihi önemi olan üç konferans verecek, fotoğraf sanatçıları Aylin Telef ve Ayşegül Çetinkalp; "Ölüm Yolunda Barış için Yürüyenler" isimli fotoğraf sergisi ile anıt açılışına belgesel fotoğrafları ile özel anlam katacaklardır.

 

Bu acı olayın hatırasının Kartal Meydanı'da yaşamasına imkan sağlayan Kartal Belediye Başkanı Opr. Dr. Altınok Öz'e, eseri hayata geçiren Gürcü sanatçı Jhon Gogaberishvili'ye, anıtın açılış etkinliklerini katılımları ile zenginleştiren Hasan Nuhanović'e, fotoğraf sanatçıları Aylin Telef ve Ayşegül Çetinkalp'e, açılış etkinliklerine destek olan tüm sivil toplum kuruluşları ve temsilcilerine ve bilhassa, heykeli gözü gibi koruyacaklarına inandığımız Kartal halkına en içten teşekkürlerimizi sunarız.

Program

 

 

1.Ölüm Yolu'nda barış için yürüyenler
Ayşegül Çetinkalp Aylin Telef Fotoğraf Sergisi 
14 Nisan 2017 - 3 Mayıs 2017 
Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi 
2. Srebrenica Boşnak Soykırımı'nın "1" Numaralı Tanığı Hasan Nuhanović konferansları :
   "BM Bayrağı Altında" Soykırım

1. Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi  Anadoluhisarı / İstanbul
28. Nisan Cuma  Saat 14.30
2. Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Bayrampaşa/ İstanbul
28 Nisan Cuma Saat 19.00
3. Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi Kartal/ İstanbul
29 Nisan 2017 Cumartesi Saat 19.00 
Konferansların ilk bölümünde film gösterimi olacaktır

 

3. Srebrenica Soykırım Anıtı'nın açılışı
Kartal Meydanı
30 Nisan Pazar Saat 14.00

bottom of page