top of page

Emeritus Prof. Mustafa Imamović Hayatını Kaybetti


Bosna Hersek'in saygın bilim adamlarından, tarihçi-yazar ve ünlü "Historija Bošnjaka" (Boşnakların Tarihi) kitabının yazarı Emeritus Prof. Mustafa İmamović(76), dün Saraybosna'da hayatını kaybetti.

1941 yılında Gradačac'ta doğan Prof. İmamović, yüksek öğrenimini, yüksek lisansını ve doktorasını Belgrad Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde " devlet ve hukuk tarihi" alanında yaptı. Eski Yugoslavya döneminde aralarında; Sarajevo, Belgrad, Novi Sad, Mostar, Rijeka gibi üniversitelerin hukuk fakülteleri ile Yale Üniversitesi'nin tarih bölümünün de bulunduğu bir çok Amerikan üniversitelerinde "devlet ve hukuk tarihi" dersleri verdi.

2014 yılında akademik yaşamının 50. yılını kutlayan Prof. İmamović, aralarında ünlü "Historija Bošnjaka"  (Boşnakların Tarihi) kitabının da bulunduğu kırka yakın kitabın yazarıdır. Historija Bošnjaka dışındaki önemli eserleri; "Bosanski Ustav"(Bosna Anayasası), "Bošnjaci U Emigraciji" (Sürgündeki Boşnaklar), "Muslimani İ Bošnjaštvo"(Müslümanlar ve Boşnaklık), "Ekonomski Genocid nad Muslimanima"(Müslümanlar Üzerinde Uygulanan Ekonomik Soykırım) ve diğerleri...Kitaplarından bazıları,  İngilizce, Almanca, İspanyolca, Türkçe, Arapça, Farsça ve Arnavutça'ya dillerine çevrilmiştir.

Vakıf Yönetim Kurulu Üyeleri'miz 2014 yılında Saraybosna'da Preporod merkezi'nde Prof Mustafa Imamović ile buluşmuşlar ve Historija Bošnjaka'nın Vakfımız tarafından Türkçeye çevirisi hakkında görüşmüşlerdi. 

Prof Dr. Mustafa Imamović ve Preporod Başkanı Prof Dr. Senadin Lavić

bottom of page