top of page

SOYKIRIM YENİDEN ADALET DİVANI'NDA 

Bosna Hersek Devleti, BM'in en üst düzey adalet organı olan Lahey Adalet Divanı'na, ''Sırbistan'ı 1992- 1995 yılları arasında Bosna Savaşı sürecindeki soykırımın suçundan aklayan'' 2007 tarihli kararını gözden geçirmesi için başvuruda bulundu. 

 

Bosna Hersek Devlet 3 parçalı başkanlığı konseyinin Boşnak üyesi Devlet Başkanı Bakir İzetbegović Uluslarası Adalet Divanı'na bačvurunun 24 Şubat perşembe günü, resmen yapıldığını bildirdi. Başvuru, Konsey'in ''kendisi onaylamadığı için bu başvurunun geçersiz sayılması gerektiğini söyleyen Bosnalı Sırp Üyesi Mladen Ivanić'in muhalefetine rağmen gerçekleşti. 

Bosna, başlangıçta komşu ülke Sırbistan'ı 1993 yılında Bosna Sırpları'nın savaş çabalarına destek verdiği için Uluslararası Mahkeme önünde dava etmişti. BM mahkemesi, 14 yıllık yargılamanın sonucunda Bosna'daki soykırımlar içinde yalnızca birini, Bosnalı Sırplar'ın Bosna'nın Srebrenica kentinde, 8 binden fazla  Boşnak'ı 1995 yılında katletmesini ''Soykırım'' olarak kabul etti. Ancak Sırbistan'ı bu soykırımdan sorumlu tutmadı. Sırbistan'ın sadece, cinayetleri önleme konusunda yeterince çaba göstermediğinden ötürü uluslarası hukuku ihlal ettiğine hükmetti.

 

Bu karar 26 Şubat 2007 tarihinde açıklandı. On yıllık zaman aşımı süresi ise 26 şubat 2017 tarihinde doluyor ve tekrar yargılamanın önündeki tüm kapılar bu tarihten itibaren kapanıyordu. İkinci Dünya Savaşı'ndan beri Avrupa'da yaşanan en kötü zulümün üzeri de böylece örtülmüş olacaktı. 

 

Ciddi Kriz

Bosna Başkanlık Konseyi'nin üyesi Bakir Izetbegović, ''gerçeği ve adaleti'' aradığını söyledi. Bosnalı Sırp devlet görevlileri ise bu başvurunun ''ciddi bir krizi'' tetikleyeceğini söylediler.  

24 Şubat Perşembe günü Izetbegović, gazetecilere verdiği demeçte '' Bu başvurunun yapılması için (kararın gözden geçirilmesi için) tam zamanıydı'' dedi. ''Gerçeğin ve adaletin yolunda olduğumu düşünüyorum'' diye ekledi. 

Üçlü Başkanlık Konseyi'nin Sırp üyesi Mladen Ivanić ise üçlü yapının kararlarını kollektif  olarak alması gerektiğini belirtti. Ivanić, ''Korkarım ki gerçekten ciddi bir krize girdik şeklinde konuştu. 

bottom of page