top of page

BOSNA SANCAK KÜLTÜR GÜNLERİ BAŞLADI

Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı tarafından planlanan ve gerçekleştirilen, Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin proje ortağı olarak katkıda bulunduğu , Bosna Sancak Kültür Günleri başladı.

Açılış töreni seçkin bir davetli kitlesinin katılımı ile İTÜ Mimarlık Fakültesi Taşkışla Yerleşkesi'ndeki Nezih Eldem Konferans salonunda yapıldı. İstanbul'da bulunan diplomatik misyonun da ilgi gösterdiği açılış töreninde konuşmacılar Bosna Hersek kültür ve sanatının Türkiye'de yeterince tanınmadığına, Kültür Günleri'nin bu konuda açığın kapanmasına yardımcı olacağına vurgu yaptılar. Açılış töreninde Dernek Başkanı Muhammed Bayraktar, Vakıf Başkanı Elmas Orak, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner, Bosna Hersek Büyükelçisi Damir Džanko birer konuşma yaptılar. Açılış kokteylini sponsorlardan Bošnjak Mutfak hazırladı.

Açılışın ikinci bölümü etkinliğin ilk parçası olan Fehim Husković sergisinin açılışı oluşturdu. Husković'in memleket, göç ve özlem kokan resimlerini içeren sergi Taksim Metrosu girişindeki İBB Kültür AŞ Taksim Sanat galerisinde açıldı. Sergide sanatçının akrilik boya ile yaptığı çalışmaların yanı sıra kril alfabesinin öncüsü sayılan eski Boşnak alfabesi Bosančica'ların tarihi arkaplanların üzerinde yer aldığı 35 parçalık gravür baskı çalışması da yer alıyor. Sergi 5 kasıma kadar açık kalacak.

bottom of page