top of page

3.Bosna Sancak Kültür Günleri'nin Programı

Açıklandı

Boşnakların; tarihini ve kültür mirasını ön yargı ve şovenizmden uzak, bilimsel dürüstlükle kayda almak; Türkiye ile başta Bosna- Hersek, Sancaklı Boşnaklar ve diğer Balkan halkları arasında dostluk, sevgi ve işbirliğini geliştirmek, hedefinde olan Vakfımız, bu amaç doğrultusunda  Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve İstanbul Anadolu Yakası Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin proje ortaklığında  Bosna Sancak Kültür Günleri'nin üçüncüsünü İstanbullular ile buluşturmaktan onur duyar.

Bu yıl programımız içinde tarih ayrı bir yer tutuyor. Bosna tarihi konusunda sadece Bosna'da değil tüm Dünya'da da en yetkin kitap, referans eser sayılan, Bosnalı tarihçi Mustafa Imamović'in "Historija Bošnjaka"sının Türkçe çevirisini "Boşnakların Tarihi" adı ile Türkiye'ye sunuyoruz. Tarih Vakfı ile Bosna Sancak Kültür ve Tarih Vakfı'nın ortak yayını "Boşnakların Tarihi"nin lansmanı Kültür Günleri içinde yapılacak. Tarih Vakfı ile Bosna Sancak Kültür ve Tarih Vakfı'nın ortak yayını olan büyük eser ile önemli bir boşluğu dolduracağımıza inanıyoruz. 

En iyi yabancı film Oscar'ı ve Altın Ayı ödülü sahibi Boşnak yönetmen Danis Tanović'in çok sayıda filminden 5 filmlik bir seçki Kültür Günleri çerçevesinde İstanbullu Sanatseverlere sunulacak. Ayrıca Danis Tanović, İstanbullu Sanatseverler ile buluşup sorularını yanıtlayacak. 

Müzik kültürümüzün olmazsa olmazı- Lejla Jusić geleneksel müziğimiz Sevdah'tan Türk Sanat Müziği'ne uzanan bir repertuar ile CRR sahnesinde olacak. Bosnalı genç caz topluluğu Adnan Teskeredžić Trio gelenekselden uzak bir müzik türü ile İstanbullu sanatseverlerin önünde olacak

Geçtiğimiz yıl genç yaşta yitirdiğimiz Bosnalı grafik sanatçısı Anur Hadžiomerspahić'in anısına Bosna Hersek Büyükelçiliği'nin katkıları ile gerçekleştirdiğimiz grafik sergisi ise aynı zamanda kültür günlerimizin açılış etkinliği olacak. Serginin büyük beğeni toplayacağına sanatçının yaşadığımız düzene protest eleştirisi eserlerinin çok ses getireceğine inanıyoruz.

PHOTO-2018-10-09-16-30-34.jpg
bottom of page