top of page

11 Temmuz, Srebrenica Boşnak Soykırımı Anma Programı

mech-1.JPG

11 Temmuz dünya üzerinde yaşayan tüm Boşnaklar ve ruhlarında hukuktan adaletten bir parça kalmış tüm bireyler için bir kara gündür; soykırım işlenirken gözlerini kulaklarını kapayan medeni dünya için ise utanç günü.  Srebrenica'da Boşnaklara karşı işlenen soykırımın üzerinden 24 yıl geçti

 

Vakıf senedinde yazdığı haliyle temel amaçlarından biri "Bosna ve Sancak göçmeni Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Tarihini ve tarih boyunca karşılaştıkları soykırım, katliam ve göç gibi toplumu derinden etkileyen olayları bilimsel olarak araştırmak, belgelemek" olan Vakfımız, şehitlerimizi anmak, ruhlarını huzura kavuşturmak, unutmamak, unutturmamak için  her yıl olduğu gibi bu yıl da etkinlikler düzenliyor. Bu yıl Vakfımız 3 etkinliğe öncülük etmektedir.

 

Birinci etkinliğimiz her yıl olduğu gibi Mars Mira'dır. Kurucuları arasında bulunduğumuz Mart Mira Türkiye ekibi olarak Nezuk'tan başlayıp Potočari'de sonlanacak olan barış yürüyüşüne yaklaşık 150 kişilik bir grupla katılıyoruz. Yürüyüş 8. Temmuz günü Nezuk'tan başlayıp yaklaşık 90 km'lik bir yürüyüşün ardından 11 Temmuz günü Potočari'de şehitlerimizin defnedileceği anma töreni ile sonlanacaktır.

 

İkinci etkinliğimizi Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Bosna Hersek Dostları Vakfı ile ortaklaşa düzenliyoruz. Almin Zrno'nun "Srebrenica'lı Anne" fotoğrafı Taksim'de  Beyoğlu, Tarlabaşı Bulvarı No:4'da yer alan  Güneş Apartmanında 10, 11, 12 Temmuz tarihlerinde asılı kalacaktır. 11. Temmuz Saat 18.30'da fotoğrafın önünde ortak basın bildirimiz okunacaktır.

 

Üçüncü etkinliğimizde ise Kartal'da Srebrenica Boşnak Soykırımı Anıtı'nda olacağız. Vakfımızın katkıları ile Kartal Belediyesi tarafından yaptırılan ve üzerinde Vakfımızın logosunu taşıyan Srebrenica Boşnak Soykırımı anıtı önündeki tören İstanbul Anadolu Yakası Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile ortaklaşa düzenlenecektir. Saat 19.30'da anıta çelenk konulması ile başlayacak olan törende Srebrenica'da yaşananlar ile ilişkili sinevizyon gösterisi, şiir ve ağıtların okunması, duygularımızı ifade eden konuşmalar yer alacaktır. Programın detayları ilerleyen günlerde kesinleştiği oranda duyurulacaktır. 

24. Yıl (1).png
64456308_2268806966703977_40870262353208
bottom of page