top of page

Bosna'nın Kültürel ve Ulusal Dirilişi 

Avrupa’nın kadim uluslarından birinin, Boşnaklar’ın; Ortaçağ’dan günümüze uzanan zorlu tarihinin detayları kanlı Bosna Savaşı’nın nedenlerini de içinde barındırmaktadır.  

 

Vakfımızın geleneksel konferanslarından dördüncüsünün konusunu “Bosna’nın Kültürel ve Ulusal Dirilişi” oluşturdu. 29 Kasım 2014 günü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sedat Hakkı Eldem Oditoryumu’nda yapılan konferansın konuşmacısı BZK Preporod Başkanı Prof Dr. Senadin Lavic’ti.

 

Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı, kültür ve tarih konularında düzenlediği konferanslarda konuşmacı olarak kaynağından ve konusunda yetkinliği ile tanınmış akademisyenler ile bu konulara ilgi duyan Bosna sevdalılarını buluşturmaktadır. Bu konferansımızın konuşmacısı Prof Senadin Lavić halen BZK Preporod Başkanlığını yürütmektedir. Boşnak Kültürü’nün 112 yıllık çınarı Boşnak Kültür Birliği BZK Preporod konusunda en yetkin kurumlardan birisi olarak bilinmektedir.

 

Okuyacağınız sayfalarda Sn Prof Dr. Senadin Lavic’in yaptığı konuşmanın tam metninin Türkçe çevirisini bulacaksınız. Metin az bilindiği düşünülen konularda yazar veya Vakfımız tarafından eklenen dipnotlar ile desteklenmiştir.

 

bottom of page