top of page
istanbul-ticaret-odasi-logo-D40AE339B3-s

KATKILARIYLA

13-28 EKİM

2018

DENİZ MÜZESİ

BEŞİKTAŞ

1971 yılında Saraybosna’da dünyaya gelen sanatçı, Saraybosna kuşatmasının başladığı günlerde IJuriša Boras, Almir Kurt, Damir Nikšić ve Nebojša Šerić Shoba ile birlikte ritm and blues band Sing Sing’i kurdu. Band, müzikal tiyatro, politik aktivizm ve ironik mizahtan öğeleri biraraya getirerek multidisipliner sanat kollektifine doğru büyüme gösterdi.

Anur 1993’te Ars Aevi projesine kuruculardan biri, izleyerek de sanat yönetmeni olarak katıldı. Saraybosna’daki Ars Aevi Çağdaş Sanat Müzesi için kolleksiyon oluşturmada ve Michelangelo Pistoletto, Jannis Kounellis, Daniel Buren, Joseph Kosuth sergilerinin organizasyonunda görev aldı.

10

Anur, Accademia di Belle Arti Brera (Brera Güzel Sanatlar Akademisi) ve Milano’daki Istituto Europeo di Design’da (Avrupa Tasarım Enstitüsü) öğrenci olarak “Human Conditions- İnsan Haleri” başlıklı poster serisinin yapımına başladı: Halkın Haykırışı ve Bireysel Devrimler. Human Condition / İnsan Halleri sanatsal dışa vurum için seçtiği yöntemdi ve bunu Artvertising olarak adlandırıyordu; sosyal uygun mesajları yollamak için reklam ortamını kullanıyordu.

Posterleri Bosna Hersek ve İtalya’da halka açık alanlarda, alışveriş merkezlerinde ve süpermarketlerde 1996’dan beri sergilenmektedir. 2001’de , Harald Szeemann Anur’un İnsan Halleri projesini 49. Venedik Biennali’nin merkez sergisine dahil etti. 1998’de Anur, “Made in Bosnia/ Bosna’da Üretildi” projesini başlattı. Proje Bosna Hersek Kültürü’nü grafik tasarım diliyle ve reklam kampanyaları ile tanıtmayı ve teşvik etmeyi amaçlıyordu.

2000’de Anur, Cardea Creative Centre / Cardea Yaratıcı Merkezi’ni kurudu. Cardea ile çalışmasından ötürü, 1998 ve 2000’de Epica ödülünde finalistler içinde yer aldı ve 2001’de Epica ödülünü kazandı. 2002’de, Cardea adını Ideologija olarak değiştirdi. Ideologija büyük Bosna Hersek firmaları ile çalıştı ve Bosna Hersek kültür sahnesini Ars Aevi, Jazz Fest Sarajevo, SARTR, Letu Štuke, Zabranjeno Pušenje, Dino Merlin, Edo Maajka, ve Amira Medunjanin kampanyaları ile sundu.

Ödülleri

Tasarımları çok sayıda ulusal ve uluslararası ödüle değer bulundu.

1998 - Golden Drumsticks (Portorož -Golden Drum Advertising Festival of the New Europe)

1998 - Golden Light, Special award for best idea (Portorož - Golden Drum Advertising Festival of the New Europe)

1998 - Epica Finalist (Epica Awards – Europe’s Creative Awards)

2000 - Epica Finalist, (Epica Awards – Europe’s Creative Awards)

2000 - Gradn Prix for Art direction (Festival Advertainment – Milano).

ANUR

HADŽIOMERSPAHIC

bottom of page