top of page

Srebrenica için okumalar

Birleşmiş Milletler’in adeta gözetiminde, “Bosna Sırp Cumhuriyeti Ordusu” ve Sırbistan İçişleri Bakanlığı'na bağlı "Akrepler" isimli paramiliter Sırp Çetnik çeteleri ile, bir kaç yüz Rus ve Yunan gönüllü savaşçısı tarafından işlenen ve Yaşları bir gün ile 97 arasında değişen çoğu erkek 8372 Boşnak'ın planlı ve kitlesel olarak vahşice katledilerek öldürüldüğü Srebrenica'daki Boşnak Soykırımı'nın üzerinden tam 25 yıl geçti.

 

Covid – 19 nedeniyle bu yıl kitlesel anma etkinlikleri yapılamayacak. Ancak; hem bu büyük insanlık suçunun, hem de bu soykırımın kurbanlarının unutulmaması ve zaman içinde birer sayıya dönüşmemeleri için bu yıl Bosna – Hersek’te başlatılan ve adına “Srebrenica için okumalar” ( Citanje za Srebrenicu) denilen proje ile, kurbanların birer birey olduğunu, bir adı, doğum tarihi, anası, babası, eşi, kızı, oğlu, yaşamdan beklentileri olduğunu vurgulamak üzere projenin Türkiye ayağına öncülük ediyoruz.

 

Bosna, Boşnaklar, Srebrenica’daki Boşnak Soykırımı konularında özel duyarlılıkları bilinen, kendi alanlarında başarılı, ülkemizin iyi tanınan yüzlerine 25 Soykırım kurbanının isimlerini okumalarını rica ettik. Siz, onların okuduğu 25 kurbanın isimlerini dinlerken, sadece Srebrenica özelinde; adı, soyadı, doğum tarihi, ana adı, baba adı olan 8372 unutulmaması gereken birey olduğunu asla unutmayın lütfen.

 

Unutmayın ki, bir daha hiçbir yerde, hiçbir toplumun başına gelmesin.

 

Unutmayın, çünkü unutulan Soykırım tekrarlanır.

 

Ruhları şad olsun.

bottom of page