top of page

Vakfımızdan:

5.BOSNA SANCAK KÜLTÜR GÜNLERİ BAŞLARKEN

Cumhuriyetimiz bu yıl yüz yaşını doldurdu. Bunun onurunu ülkece taşıyoruz. Vakfımız da artık gelenekselleşen Bosna Sancak Günlerinin beşincisinde bu büyük tarihe ve bunun getirdiği şölen havasına yaraşır bir program ile karşınıza çıkıyor. Covid 19 pandemisi nedeni ile verilen 3 yıllık zorunlu aradan sonra, geleneksel Bosna Sancak Kültür Günleri’nin beşincisi ile karşınızdayız. 

Bu yıl proje ortağımız Türkiye Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma derneği ve çok sayıdaki destekçimizin değerli katkıları ile çok daha geniş kapsamlı bir program hazırlayarak Bosna Sancak ile ülkemiz Türkiye arasında kültür köprüsünü geliştirmeyi amaçladık.

Kültür Günlerimiz, Clarissa Thieme & Hamdija Kreševljaković Arşivi iş birliğiyle düzenlenen ‘’Sjećaš li se Sarajeva- Saraybosna’yı Anımsıyor musun?’’ başlıklı serginin, Metro Han’da açılışı ile başlıyor. Video Arşivi, Saraybosna'da abluka altındayken Kreševljaković kardeşler ve Nedim Alikadić ile bir grup arkadaş tarafından 1992-1995 yılları arasında çekilen amatör videoların özel bir koleksiyonundan oluşuyor. “Sjećaš li se Sarajeva- Saraybosna’yı Hatırlıyor musun?” bir arşiv forumunu galeri alanına taşıyarak ziyaretçileri Hamdija Kreševljaković Video Arşivi'nin ham malzemesiyle karşılaşmaya davet ediyor. Sergi 31 Aralık 2023 tarihine kadar açık kalacak ve abluka altındaki Saraybosna’yı, içinde yaşanan trajediyi sergiyi izleyenlere video gerçekçilik ile anlatacak. 

Cumhuriyetimiz gibi bu yıl 100. yaşını kutlayan bir diğer kurum ise Saraybosna Filarmoni Orkestrası. 1923 yılında kurulan orkestra, 11 Kasım günü Cemal Reşit Rey konser salonunda İstanbullu sanatseverler ile buluşacak.  

Sinema tüm Kültür Günlerimizde olduğu gibi bu yıl da önemli bir yer tutuyor. Zamanın İzleri Gösterimleri ile Pera Müzesi’nde, Pjer Žalica ve Ademir Kenović filmleri izleyiciyle, Pjer Žalica & Alin Taşciyan ise 18 Kasım’daki söyleşisinde İstanbullular ile buluşuyor.

Genç kuşak Sevdah icracıları Zanin Berbić Adis Sirbubalo ikilisi Pera Müzesinde Sevdalinka müziğinden oluşan keyifli bir konser sunacaklar. 

Bu yıl Kültür Günlerimizde söyleşiler de önemli yer tutuyor. Nihad Kreševljaković ve Clarissa Thieme açılışta aramızda bulunacaklar, “Sjećaš li se Sarajeva- Saraybosna’yı Anımsıyor musun?” filmini bizler ile izleyecekler. Psikanalist adayı ve klinik psikolog Meral Erten, Moda Sahnesi’nde devam ettirdiği film yorumlama projesi çerçevesi içinde Savršeni Krug (Kusursuz Çember) filmini yorumlayacak. Sinema eleştirmeni Alin Taşçıyan, Pjer Žalica ile söyleşi yapacak. 

Diğer tüm Bosna Sancak Kültür Günleri’nde olduğu gibi Türkiye Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği program ortağımız oldu. Bu konuda değerli derneğimize minnettarız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, West İstanbul Marina ve Polin Waterparks şirketi 5. Bosna Sancak Kültür Günleri’ne ana sponsor oldular. Pegasus Havayolları, Pera Müzesi, Alfabeta Marine Grup, Avlija Boşnak Mutfağı, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, destek sponsorlarımız olarak değerli katkılarını sundular. Tüm sponsorlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Kültür Günleri’nin gerçekleşmesinde İstanbul Ticaret Odası’nın çok değerli katkıları oldu. Kendilerine teşekkürü borç biliriz. 

İzleyen sayfalarda detaylarını göreceğiniz programımızı, salonlarını bizlere açan IBB ve Pera Müzesi’nin değerli katkıları ile İstanbul’un merkezi ve tarih kokan mekanlarında düzenliyoruz. Bu konuda değerli katkılarından ötürü her iki kuruma da minnettarız. 

 

Bu organizasyon, mütevelli heyeti üyemiz Sn Azra Tüzünoğlu’nun sanat yönetmenliğinde, onun aşırı özverili çabası ile gerçekleşmiştir. Kendisine şükranlarımızı sunarız. Güçlü kültür geleneğinden gelen sanatçılarımız olmasaydı bu organizasyon gerçekleşemezdi. Elinizde tuttuğunuz bu kitapçıkta tanıtacağımız tüm sanatçılarımıza da teşekkürü ayrıca borç biliriz.

bottom of page