top of page
Kitap

Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı, ile Tarih Vakfı'nın ortak yayını  Prof.Dr.Mustafa Imamovic'in dev eseri "Bosnaklarin Tarihi" isimli kitabimiz 16 Ekim Salı günü Pera Müzesi 'nde Türkiye ve Bosna'dan bilim ve sanat dünyasından seçkin bir kitlenin de aralarında yer aldığı kalabalık davetli topluluğu huzurunda tanıtıldı.

 

Boşnak Kültür Birliği BZK Preporod Başkanı, Saraybosna Ünversitesi öğretim üyesi Senadin Lavić, Yazar Ayşe Kulin, Saraybosna Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof.dr. Alma Bravo-Mehmedbašić, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi tarihçi Prof. Dr. Aydın Babuna, Tarih Vakfı Başkanı Prof Dr. Mehmet O. Alkan, Mustafa Imamović'in eşi Senada Imamović, Boşnak dernekleri yönetici ve üyeleri törende hazır bulundular. 

 

Prof . Dr. Elmas Orak'ın açılış konuşması ardından Tarih Vakfı Başkanı Prof Dr. Mehmet O. Alkan başkanlığında bir panel düzenlendi. İlk konuşmayı kitabın çevirmeni ve BSA Vakfı üyesi Hüseyin Gül yaptı. Göç etmiş bir aileden geldiğini vurgulayan Gül, bu kitabın Türkiye'deki boşnak çevreleri için çok önemli olduğunu ancak bilim çevrelerinin de bu konudaki kaynak eksikliğini dolduracağını söyledi. 

 

Kitabın editörlüğünü yapan tarihçi Bayram Şen ise kitabın Bosna için olan önemine dikkat çekti ve sosyal bi yaklaşım ile Bosna'nın dönemlerine ışık tuttuğunu belirtti. Prof Dr. Mehmet Alkan, bu kitabı Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı ile birlikte yayınlamış olmaktan gurur duyduklarını belirtti. Alkan Boşnakların dirençli bir halk olduklarını, yirminci yüzyılın son on yılında yaşadıkları soykırımın  tariher boyunca Boşnaklara uygulanan soykırımların sadece bir parçası olduğunu söyledi. Prof Senadin Lavić Historija Bošnjaka'nın Bosna'daki yayıncısı Preporod'un başkanı olarak, Vakfımızdan 4 kişilik bir ekibin 2014 yılında kapılarını çaldığında şüphe ile yaklaştıklarını ama zaman ilerledikçe bu çevirinin başarılabileceğine inançlarının oluştuğunu söyledi. 

Törende son konuşmayı yazar Imamović'in eşi Senada Imamović yaptı. Bu kitabın Saraybosna kuşatması altında mum ışığında, kurşun kalem ile 4 yılda yazıldığını söyledi. Çok duyarlı bir insan olan eşi Mustafa Imamović'in bu kitabın yazımı sayesinde kuşatmanın getirdiği duygusal yüke direnecek gücü bulduğunu belirtti. Ve yaşamında ilk ve son kez eşi hakkında konuştuğunu söyledi. 

Konuşmalarının ardından küçük bir kokteyl düzenlendi.

Boşnaklar'ın tarihi kitabı 22 Ekim Pazartesi gününden itibaren, Vakfımızdan, Tarih Vakfı'nın Web sitesinden, derneklerimizden ve kitapçılardan temin edilebilecek. 

DSC_2996.JPG
DSC_3100.JPG
DSC_3042.JPG
PHOTO-2018-10-16-18-09-04.jpg
DSC_3025.JPG

DANIS TANOVIĆ GELDİ

Danis
PHOTO-2018-10-17-23-25-46.jpg

Danis Tanović dün akşam Vakfımız Başkanı Prof Dr. Elmas Orak, Yönetim Kurulu üyemiz Prof Dr. Adem Fazlıoğlu, Mütevelli Heyeti üyemiz Azra Tüzünoğlu-Altındere , Pera Müzesi'nden yetkililer ve sinema gazatecilerinden oluşan bir grup ile akşam yemeği yedi. Söyleşiler gerçekleştirdi. 

Pera Müzesi'nde 3. Bosna Sancak Kültür Günleri kapsamında 18.10. 2018 Perşembe günü (bugün) başlayacak olan "Belleğin Mirası- Danis Tanović" programı için. Bosna'nın Oscarlı yönetmeni Danis Tanović İstanbul'a geldi. 

Tanović dünü otelinde istirahat ederek geçirmeyi tercih etti. 

PHOTO-2018-10-17-23-25-17.jpg
bottom of page