top of page

BOSNA KÜLTÜRÜ İSTANBUL'DA

Türkiye ve Bosna- Sancak arasındaki kültür bağlarını daha ileri seviyelere taşımak ve Boşnak kültürünü tanıtmak amacıyla ilk kez düzenlenecek olan "Bosna Sancak Kültür Günleri" 16-23 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek.

 

BSA Vakfı tarafından organize edilen ve gerçekleştirilen Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin proje ortağı olarak katkı yaptığı hafta boyunca sürecek program kapsamında; Bosna sinemasının en güçlü filmlerinin yanı sıra, edebiyat konuşmaları, sergi ve sahne sanatlarını içeren bir dizi etkinlik sunulacak. Pera Müzesi*, İş Sanat* ve İBB Kültür AŞ* işbirliğiyle gerçekleşecek olan etkinliklerin önemli bir kısmı ücretsiz ve herkese açık olacak.

Gerçekliğin Şiirselliği 

Jasmila Žbanić

56. Berlin Uluslararası Film Festivali'nde “Grbavica” isimli filmiyle Altın Ayı ödülünü kazanan Bosnalı kadın yönetmen Jasmila Žbanić’in uzun metrajlı tüm filmleri, hafta boyunca Pera Müzesi’nde izlenebilir olacak. Pera Müzesi tarafından "Gerçekliğin şiirselliği / Poetry of Reality" başlığı altında sunulan Žbanić Sineması beş film ile "Kültür Günleri"ndei yer alacak. Sinema çevrelerince 1970'lerden bu yana ayrı bir ekol olarak anılan Bosna Hersek sinemasının, hemen her uluslararası festivalde adından övgüyle söz ettiren öncü ismi Jasmila Žbanić, 23 Ekim-Pazar günü Pera Müzesi’nde izleyicileriyle buluşacak ve film gösteriminden önce bir konuşma gerçekleştirecek. Filmlere ilişkin detaylı bilgiyi ilgili bölümde bulabilirsiniz. 

Divanhana ve Suzan Kardeş 

Saraybosna Müzik Akademisi’nde okuyan 7 gencin kurduğu ve Neven Tunjic önderliğinde faaliyet gösteren, Boşnak sevda türküleri- Sevdalinka müziklerini çağdaş bir dille yorumlayan Divanhana  grubu, 22 Ekim –Cumartesi günü, İş Sanat Konser Salonu’na konuk olacak. Divanhana ya da bugünkü dil ile söylendiğinde divanhane, ev halkının bir araya gelerek sohbet ettiği, şarkılar söylediği, kimi zaman da bir konuyu tartıştığı oda anlamına geliyor. İlk albümleri dünyaca ünlü caz ve etnik müzik yapımcısı Walter Quintus tarafından çıkarılan Divanhana grubu, geleneksel akordeon, vokalleri tamamlayan üflemeli çalgılar, piyano, bas ve davuldan oluşan orkestrasıyla İstanbullularla buluşmayı bekliyor.

Kosova'da Kosovska Mitrovica'da dünyaya gelen Suzan Kardeş, söylediği balkan kökenli şarkı ve türküler kadar gülen yüzüyle, izleyicisi ile kurduğu ilişkisiyle Türkiye'de en sevilen şarkıcılardan birisi haline gelmiştir. Suzan Kardeş, şarkıları, neşesi ve gülen yüzüyle ile konuk sanatçı olarak konserde yer alacaktır. 

Romanlarımda Balkan Travması

Ayşe Kulin

Kaleme aldığı eserleriyle, Türkiye edebiyatının en çok sevilen, okunan ve ödüller kazanan yazarlarından biri olan Ayşe Kulin, 19 Ekim Çarşamba günü Pera Müzesi’ne konuk oluyor. Bosna kökenli yazar, kitaplarında hayatı içtenlikle, ukalalık etmeden anlatır. Türkçe’ye olan hakimiyeti, gözlem gücü ve önyargısız yaklaşımıyla yazdığı roman, öykü, deneme ve biyografi türündeki eserlerini konuşmak üzere okuyucularıyla buluşacak olan yazarın konuşması 18:30’da başlayacak.

Unutulamayan - Ne zaborav

Fehim Husković

 

 Üsküp’te yaşayan Boşnak sanatçı/ bilim adamı ve aynı zamanda Boşnak Güzel Sanatlar ve Bilimler Akademisi üyesi Prof. Dr. Fehim Husković’in yağlı boya çalışmaları eski Boşnak alfabesi üzerine gerçekleştirdiği resim ve grafik dilini birleştirdiği gravür baskılarının ilk kez izleyici ile bulaşacağı sergi, 16 Ekim Pazartesi günü İBB Kültür AŞ Taksim Güzel Sanatlar Galerisi’nde açılacak. Aynı zamanda Bosna Sancak Kültür Günleri’nin de açılış etkinliği olacak sergi, 5 Kasım tarihine kadar gezilebilecek. 

Bosna Kültür Günleri; BSA Vakfı öncülüğünde, Bosna Sancak Polin Waterparks* sponsorluğu ve Pera Müzesi, İşsanat ve İstanbul Kültür AŞ işbirliğinde, 17-23 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecektir.

Ayrıntılı Bilgi için: Velma Kadiç +90 216 337 3775ve +90 545 337 3765.

*Polin: 1976 yılında İstanbul’da kurulan Polin, dünya çapında tanınan, su parkları üreten bir şirket. Genel merkezi Kocaeli Dilovası’nda olan Polin, tüm üretimini Türkiye’de yapılmaktadır. Fabrika toplam kapalı alanı 35.000m2’dir.

Şirket, Su parkı sektörüne adanmış 450 kişilik ekibe sahiptir ve Rusya, Fas, Makedonya ve Karadağ ofisleri bulunmaktadır. 38 yıllık sektör tarihçesi, 100 ayrı ülkede 2500 proje gerçekleştirmesi Polin’e benzersiz bir işletme ve teknolojik uzmanlık kazandırmıştır. Dünyada 50 farklı ülkede yerleşik iş ortakları ile güçlü ve uzun vadeli ortaklıklar kurmayı başarmıştır. http://tr.polin.com.tr

*Pera Müzesi: Kapılarını 2005 Haziran ayında İstanbullulara açan Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı'na ait üç koleksiyonu ve bu koleksiyonların temsil ettiği değerleri, kaliteli sergiler, yayıncılık ürünleri ve bilimsel çalışmalarla gelecek kuşaklara aktarmayı, dünya sanatının büyük ustalarının yapıtlarını, dünyanın önde gelen sanat kuruluşlarıyla ortak projeler üreterek ülkemiz sanatseverlerine

sunmayı, ülkemiz sanatının bilinmeyen yönlerine, değerlerine ışık tutmayı, çağdaş sanata ve genç sanatçılara ev sahipliği yaparak olabildiğince geniş bir sanatsever kesimi kucaklamayı hedeflemektedir. http://www.peramuzesi.org.tr

*İşSanat: Kuruluşundan bu yana toplumsal sorumluluklarını ön planda tutan İş Bankası, müzik ve sahne sanatları alanındaki faaliyetlerini İş Sanat çatısı altında gerçekleştiriyor. 2000 yılında İstanbul’un kültür sanat hayatına katılan İş Sanat Konser Salonu, gerçekleştirdiği etkinliklerle kısa sürede Türkiye’nin en prestijli kültür sanat merkezleri arasındaki yerini aldı. Türk sanatçılarla dünyaca ünlü usta sanatçılar ve toplulukları bir araya getirerek özgün projeler geliştiren İş Sanat, klasik müzik, caz ve dünya müziğinin en seçkin yıldızları ile çocuk oyunları, dans gösterileri ve edebiyatımızın usta yazarlarının şiir ve hikâye dinletilerine de ev sahipliği yapıyor. http://www.issanat.com.tr/

*Kültür AŞ: Kültür A.Ş. kuruluş amacı doğrultusunda, İstanbul’un kültürel, coğrafi ve sanatsal güzelliklerini yurt

içinde ve yurt dışında tanıtmak için kültürel organizasyonlardan yayımcılık faaliyetlerine müze işletmeciliğinden açık alan reklamcılığına, kültürel mekân işletmeciliğinden ulusal ve uluslar arası panel, sempozyum ve festivallere uzanan geniş bir yelpazede organizasyonlar gerçekleştirir. Miniatürk – Minyatür Türkiye Parkı, Panorama 1453 Tarih Müzesi ve Yerebatan Sarnıcı, Kültür A.Ş.’nin işlettiği ve ziyaretçi sayısı ve memnuniyeti ile İstanbul’un gözde müze mekânları arasında yer almaktadır. Kültür A.Ş., bu müze mekânlarının yanı sıra Cemal Reşit Rey Konser Salonu başta olmak üzere son yıllarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan kültür merkezlerinin işletmeciliğini yapar.

http://kultur.istanbul/

Bosna Sancak Kültür Günleri Programı

 

16 Ekim Pazar

• 18:00 ​ Sergi açılışı: Prof. Dr. Fehim Huskovic

 

18 Ekim Salı

•​19:00 Film Gösterimi: Saraybosna’da Bir Gün

19 Ekim Çarşamba

•​17:00 Film Gösterimi: Saraybosna’da Bir Gün

•18:30 Söyleşi: Ayşe Kulin

 

20 Ekim Perşembe

•​19:00 Film Gösterimi: Yolda

21 Ekim Cuma

•​19:00 Film Gösterimi: Esma’nın Sırrı

•​21:00 Film Gösterimi: Sesini Duyuramayanlar İçin

 

22 Ekim Cumartesi

•​14:00 Film Gösterimi: Esma’nın Sırrı

•​16:00 Film Gösterimi: Yolda

•​18:00 Film Gösterimi: Aşk Adası

•​20:00 Konser: Divanhana

 

23 Ekim Pazar

•​14:00 Film Gösterimi: Aşk Adası

•​15:30 Söyleşi: Jasmila Zbanic

•​17:00 Film Gösterimi: Sesini Duyuramayanlar İçin

bottom of page