top of page

Foto : Esad Lukać

bsa_beyazlogo.png

Bosna ve Sancak kökenli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Boşnakların; tarih, kültür, dil, sanat, folklorik değerlerini korumak, yaşatmak, araştırmak ve belgelemek amacıyla kurulan Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı'nın resmi web sayfasına hoş geldiniz.  Devamı

NTV_Radyo_logosu.png
NTV Radyo- Köşedeki Kitapçı - Boşnakların Tarihi
00:00 / 00:00

Boşnakların Tarihi, NTV Radyo'da Adnan Bostancıoğlu'nun sunduğu Köşedeki Kitapçı programında tanıtıldı.

Srebrenica Boşnak Soykırımı'nın  25 Yılı Ortak Bildirisi 

Bugün, Birleşmiş Milletler üyesi bağımsız bir ülke olan Bosna-Hersek’in komşuları Sırbistan ve Karadağ tarafından yok edilmek üzere saldırıya uğradığı savaş sırasında, Birleşmiş Milletler'in koruması altındaki bir bölgede, 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'da işlenen en büyük insanlık suçunun yani Srebrenica’daki Boşnak Soykırımı’nın 25. yıldönümüdür.  Devamı için tıklayınız.

25. Yılında Srebrenica Boşnak Soykırımı. Video'nun öyküsü için lütfen tıklayınız. 

Srebrenica Boşnak Soykırım Anıtı Kitabesi

Srebrenica'daki Boşnak Soykırımı, 1992-1995 yılları arasında, Bosna-Hersek'in dış saldırı ve işgale uğradığı savaş sırasında, tüm Bosna sathında, Boşnaklar üzerinde işlenen savaş suçları ve soykırımlarının dehşetini adeta  sembolleştiren, Birleşmiş Milletler, Avrupa ve İnsanlık Tarihi'nin en karanlık olaylarından biridir.
..devamı için..

“Kültürlerarası Stratejik İletişim Uygulamalı Eğitim Programı”

Bosna Hersek’in bağımsızlığını yeniden kazanmasının 30. yıldönümü anma ve kutlama etkinlikleri kapsamında, Yunus Emre Enstitüsü ve Bosna Hersek’in Ankara Büyükelçiliği iş birliği ile geliştirilen “Kültürlerarası Stratejik İletişim Uygulamalı Eğitim Programı” 19 Şubat 2022 Cumartesi günü İstanbul’da başlıyor. Ayrıntılar için...

Acı kaybımız:

Üyemiz Nevzat Güven'i kaybettik
800px-Coat_of_arms_of_Bosnia_and_Herzegovina.svg.png

Vakfımız üyesi Sn Nevzat Güven'i bugün (14.04.2021) Covid-19 enfeksiyonu nedeniyle kaybettik. Değerli arkadaşımıza Allah'tan rahmet Güven ailesine sabırlar dileriz.

Nevzat Güven:

12 Temmuz 1976 tarihinde Sancak, Tutin kökenli Güven ailesinin evladı olarak İstanbul'da dünyaya gelen Nevzat Güven, ilköğrenimini Şehit Kamil Balkan İlkokulu'nda yaptı. Oğuzhan Ortaokulu ve Sağmalcılar Lisesi'ni bitiren Nevzat Güven yüksek öğrenimini Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Matematik bölümünde tamamlamıştır. Değerli arkadaşımız evli ve iki çocuk babasıydı. 

8553f5e1-9ebf-4213-9b93-dc49e7e63801.JPG

Utanç verici bir karar !

Nobel Edebiyat Ödülü, soykırımı savunan Avusturyalı yazar Peter Handke'ye verildi.

Boşnakların Tarihine Kısa Bir Bakış

Bosna'nın ve Boşnakların; jeopolitik, kültürel ve tarihi açıdan kaderi, ilk olarak Roma İmparatorluğu'nun, 395 yılında Batı ve Doğu Roma olarak ikiye bölünmesi ile,ikinci olarak Osmanlı İmparatorluğu üzerinden Türklerle ve İslam’la tanışmaları ve bütünleşmeleri sonucu önemli ölçüde belirlenmiştir. Bu iki olay sonucu Bosna, zaman içinde şekillenen iki ayrı uygarlık arasında sınır bölgesi haline geldi. Bunlar, ilk dönemde Batı'da Latin, yanı Roma-Katolik, Doğu'da önce Grek-Ortodoks, sonra Türk-İslam uygarlıklarıydı. Onların siyasal rekabeti, dini ve kültürel etkileri tam da Bosna topraklarında etkileşim içine girmekte, Bosna’nın kaderini belirlemekteydi….. 
..devamı için..

YAYINLARIMIZA VAKFIMIZDAN

ULAŞABİLİRSİNİZ

Srebrenica için okumalar

Srebrenica Boşnak Soykırımı'nın kurbanlarının unutulmaması ve zaman içinde birer sayıya dönüşmemeleri için bu yıl Bosna – Hersek’te başlatıldı.“Srebrenica için okumalar” (Čitanje za Srebrenicu) olarak adlandırılan proje ile, kurbanların birer birey olduğunu, bir adı, doğum tarihi, anası, babası, eşi, kızı, oğlu, yaşamdan beklentileri olduğu vurgulanmak istenildi. Projenin Türkiye ayağına öncülük ediyoruz.  Bu etkinliğimize ait tüm videoları izlemek için lütfen tıklayınız.

Handke_edited.jpg

2019 Nobel Edebiyat Ödülü, savaş suçlarını ve soykırımı savunan Avusturyalı yazar Peter Handke'ye verildi.

      Nobel Edebiyat Ödülü'nün bu yılki sahibi belli oldu.İsveç Edebiyat Akademisi ve Nobel Vakfı skandal bir karara imza atarak, ödülü, Bosna'da işlenen savaş suçlarını ve soykırımı savunan Avusturyalı yazar Peter Handke'ye verdi. Sırbistan'ın şoven milliyetçi politikalarına ve Slobodan Milošević'e yakınlığı ile tanınan Handke, 2006 yılında Bosna’da gerçekleştirilen soykırımdan sorumlu Slobodan Milošević’in cenaze törenine katılmış ve bir konuşma yapmıştı. Konuşmasında Handke,  “Ben gerçekleri bilmiyorum fakat bakıyorum, dinliyorum, hissediyorum; bundan dolayı Yugoslavya’nın yanındayım, Sırbistan’ın yanındayım, Slobodan’ın yanındayım.” demişti. Devamı için lütfen tıklayınız.

     

3gK2FfsW_400x400_edited.jpg
30516393_1039327202891225_43718949534548
Marš Mira
Barış Yürüyüşü

 

Hayatınıza farklı bir anlam katın bu yıl Marš Mira'ya katılın

Yayınlarımız

 

Vakfımızın yayınlamış olduğu kitapları vakfımızdan temin edebilirsiniz. 

bottom of page